Note: Scroll down for more sessions. Click each presenter name to view their bio and presentation.

PRE-CONFERENCE WORKSHOPS AGENDA - MONDAY, MARCH 26

2:00 pm - 6:00 pm
PRE-CONFERENCE WORKSHOP SERIES
Open to All; No Cost to Attend - Advance Registration Reguired
2:00pm - 4:30pm Leading the Charge: Evolving Roles of Women in Energy
Introduced by:Lisa Broughton, Suffolk County

Panel 1 (2:00pm - 3:15pm):
Recruiting, Advancing and Retaining Women in the Energy Industry

Moderator, Sammy Chu, Edwise Energy
Panelists: Ellen Redmond, IBEW • Kimberly A.Harriman, New York Power Authority
Ed Murphy, Workfrce Development Institute • Paul Meyer, WSP USA

Panel 2 (3:15pm - 4:30pm):
Addressing Implicit Bias through Culture and Climate

Moderator; Pat Malone, Stony Brook University Center for Corporate Education
Panelists: Alicia Barton, NYSERDA • Kennth D.Daly, National Grid
Dr. Doon Gibbs, Brookhaven National Laboratory • Danielle Merfeld, PhD, GE Revewable Energy
Kristing Pizzo, New York Power Authority



2:00pm - 3:30pm
How Should Emerging Energy Technologies
Advance the State Energy Plan Goals?

Hosted By NYSERDA



5:00pm - 6:00pm
Welcome Reception
(AEC2018 Registered Attendees)

6:00 pm ADJOURNED, REGISTRANTS ARE NOW FREEE TO GO OUT TO A LOCAL RESTAURANT FOR DINNER
CONFERENCE AGENDA - TUESDAY, MARCH 27
7:00 AM   Registration Open
8:00 AM   Breakfast Begins in Exhibit Area - Open Networking
PLENARY SESSION
6th Floor,
Broadway
Ballroom
9:00 AM - 9:05 AM Opening Remarks Robert B. Catell, AERTC
9:05 AM - 9:20 AM Plenary Speaker Richard Kauffman, Office of New York Gov. Andrew Cuomo
9:20 AM - 9:35 AM Keynote Speaker Gil C. Quiniones, President & CEO, NYPA
9:35 AM - 9:40 AM Closing Logistics Robert B. Catell, AERTC
9:40 AM - 10:15 PM NETWORKING BREAK, VISIT EXHIBITORS - 5TH FLOOR
SESSION I
10:15 AM - 11:30 AM
7th floor
TRACK A
TRACK B
TRACK C
TRACK D
TRACK E
TRACK F
TRACK G
EVs, Utilities and the
Electric Grid
CHAIRPERSON:
Emerging Smart Grid
Technologies
CHAIRPERSON:
Department of Energy R&D
CHAIRPERSON:
Dr. Thomas A. Butcher,
Brookhaven National Laboratory

Jon Longtin, PhD,
Stony Brook University
Dr. Sotirios Mamalis,
Stony Brook University
Paul Kalb,
Brookhaven National Laboratory
Eli Leland, PhD, Voltaiq
Marketing & Branding as
R&D Considerations
CHAIRPERSON:
Advanced Manufacturing
Policies and Practices
CHAIRPERSON:
Dr. Robert Ivester,
US DoE - Advanced
Manufacturing Office

Leonard Poveromo,
Composites Prototyping Center
T. Paul Chow, RPI
Daniel Ocorr, Kodak
New York Offshore
Wind Master Plan
CHAIRPERSON:
Sustainable Gas Systems-
Public Policies
CHAIRPERSON:
11:30 AM - 12:15 PM NETWORKING BREAK, VISIT EXHIBITORS - 5TH FLOOR
12:15 PM   Lunch Begins & Exhibit Area Will Close
PLENARY SESSION
6th Floor,
Broadway
Ballroom
12:15 PM - 12:20 PM Welcome Robert B. Catell, AERTC
12:20 PM - 12:35 PM Plenary Speaker Alicia Barton, NYSERDA
12:50 PM - 1:05 PM Plenary Speaker Dr. Esther Takeuchi, Stony Brook University
1:05 PM - 1:20 PM Plenary Speaker Dr. Chris Fall, Advanced Research Projects Agency-Energy (ARPA-E)
1:20 PM - 1:35 PM Keynote Speaker Danielle Merfeld, PhD, CTO, GE Renewable Energy
1:35 PM - 1:50 PM Keynote Speaker Dr. Ami Appelbaum, Israel Innovation Authority
1:50 PM - 2:30 PM NETWORKING BREAK, VISIT EXHIBITORS - 5TH FLOOR
SESSION II
2:30 PM - 3:45 PM
7th floor
Heavy Duty Vehicle
Electrification and its Impact
CHAIRPERSON:
MicroGrids
CHAIRPERSON:
Advanced Sensing for
Smart Energy Management
CHAIRPERSON:
Challenges & Successes of
Solar Adoption
CHAIRPERSON:
Additive Manufacturing via
Functional Printing
CHAIRPERSON:
Dr. Denis Cormier,
Rochester Institute of Technology

Arkady Malakhov, Solid Cell
Sudhir Kulkarni, PBC Tech
John Olenick, EnRG
Developer's Round Table
CHAIRPERSON:
Sustainable Gas Systems-
New Business Models
CHAIRPERSON:
3:45 PM - 4:15 PM NETWORKING BREAK, VISIT EXHIBITORS - 5TH FLOOR
SESSION III
4:15 PM - 5:30 PM
7th floor
Energy Implications of
Autonomous Vehicles
CHAIRPERSON:
Role of Utilities in
Advancing Microgrids
CHAIRPERSON:
Built Environment Cybersecurity
CHAIRPERSON:
Transitioning from
Net Metering
CHAIRPERSON:
Additive Manufacturing for
Aerospace Applications
CHAIRPERSON:
Offshore Wind Policy
Considerations in
Industry & Port Development
CHAIRPERSON:
Technology to Market
CHAIRPERSON:
5:30 PM - 6:30 PM RECEPTION, EXHIBITS, JUDGED POSTER SESSION - 5TH FLOOR
6:30 PM ADJOURNED, REGISTRANTS ARE NOW FREE TO GO OUT TO A LOCAL RESTAURANT FOR DINNER
CONFERENCE AGENDA - WEDNESDAY, MARCH 28
7:30 AM   Registration Open
8:00 AM   Breakfast Begins in Exhibit Area - Open Networking
PLENARY SESSION
6th Floor,
Broadway
Ballroom
8:00 AM - 8:05 AM Opening Remarks Dr. Yacov Shamash, Stony Brook University
8:05 AM - 8:20 AM Plenary Speaker Casey Walsh Cady, California Department of Food and Agriculture
8:20 AM - 8:35 AM Keynote Speaker Hongguang Wang, PhD, Deputy Director General Chinese Academy of Science and Technology for Development, Ministry of Science and Technology
8:35 AM - 8:40 AM Closing Logistics Robert B. Catell, AERTC
8:40 AM - 9:15 AM NETWORKING BREAK, VISIT EXHIBITORS - 5TH FLOOR
SESSION IV
9:15 AM - 10:30 AM
7th floor
TRACK A
TRACK B
TRACK C
TRACK D
TRACK E
TRACK F
TRACK G
Early Stage & Growth Capital
CHAIRPERSON:
Advanced Distributed
Simulation Tools
CHAIRPERSON:
Smart Buildings -
Owners' Perspective
CHAIRPERSON:
Meeting Peak Demand
Through Energy Storage
CHAIRPERSON:
The Digital Utility
CHAIRPERSON:
Offshore Wind Workforce
CHAIRPERSON:
Emerging Technologies
CHAIRPERSON:
10:30 AM - 11:15 PM NETWORKING BREAK, VISIT EXHIBITORS - 5TH FLOOR
SESSION V
11:15 AM - 12:30 PM
7th floor
Raising Capital:
Lessons Learned
CHAIRPERSON:
The DSO/DSP Transition
CHAIRPERSON:
Smart Buildings Solutions
CHAIRPERSON:
Energy Storage Permitting
Requirements
CHAIRPERSON:
Big Data Analytics
CHAIRPERSON:
Offshore Wind Technologies to
Reduce Costs
CHAIRPERSON:
Heat Pumps: Utilities,
Emerging Business
Models and Enabling R&D
CHAIRPERSON:
12:30 PM - 1:00 PM NETWORKING BREAK, VISIT EXHIBITORS - 5TH FLOOR
1:00 PM   Lunch Begins & Exhibit Area Will Close
PLENARY SESSION
6th Floor,
Broadway
Ballroom
1:10 PM - 1:05 PM Welcome Samuel L. Stanley Jr., MD, President, Stony Brook University
1:05 PM -1:15 PM Opening Remarks Chancellor Kristina M. Johnson, PhD, The State University of New York
1:15 PM -1:35 PM Fireside Chat John Rhodes, Chair, New York State Department of Public Service Katherine Hamilton, Chair, 38 North Solutions
1:55 PM -2:45 PM Keynote Panel of Utilities Tim Cawley, Con Edison, Steve Demers, Hydro-Quebec International, Dan Eichhorn, PSEG-LI, Kayte O'Neill National Grid USA, Peter Oleksiak, DTE Energy
2:45 PM -3:00 PM Plenary Speaker Dr. Thierry Godart, Intel Corporation
3:00 PM -3:15 PM Keynote Speaker Pierre Moreau, Minister of Energy and Natural Resources, Quebec
3:15 PM -3:30 PM Keynote Speaker Brad Gammons, Global Managing Director, IBM Energy, Environment and Utilities Industry
3:30 PM -3:35 PM Closing Remarks Robert B. Catell, AERTC
3:35 PM - 4:00 PM NETWORKING BREAK, VISIT EXHIBITORS - 5TH FLOOR
4:00 PM CONFERENCE ADJOURNED

Login to Edit