Skip Navigation
Search

Alumni (M.S.)


Alumni Year Advisor
Abrams, Franklin 1991 Wishnia, Arnold
Acunzo, Andrew 1999 Koch, Stephen
Ahmed, Eilaf 2005  
Amann, Clare 1991 Ojima, Iwao
Anderson, James 1978 Lauher, Joseph W.
Anderson, Regina 1973 Lloyd, D. A.
Angaw-Duguma, Luli 1991 Seltzer, Stanley
Apuzzi, Carol 1981 Johnson, Francis
Archer, Karlee H. 2014  
Austin, LeeAnn 1989 Rokita, Steven
Ayala, Nelson 1982 Haim, Albert
Barabash, William 1973  
Barua, Trisha 2010  
Beckles, Daniel 1994 Bell, Thomas
Belizar, Michael J. 2007  
Belsky, Kimberly 1990 Mayr, Andreas
Beltran, Jairo 1974 Haim, Albert
Berger, William T. 2012 Ojima, Iwao
Bhatnagar, Kavish 1994  
Bhattacharya, Soumya 2012 Koch, Stephen
Bhave, Gauri 1996 Ojima, Iwao
Blumberg, Kevin 1997 Fowler, Frank
Boussert, Anne 1972 Friedman, Harold
Brey, Rufus 1998 Ojima, Iwao
Brown, Gary 1971 Stiefel, Edward
Buu, Vinh-Bao 1996 Chu, Benjamin
Calvo, Raul 1982 Ramirez, Fausto
Campo, Pamela 1980 Johnson, Philip
Carr, Amber Courtney 2004 Stell, George
Carvalho, Joseph D. 2004 Parker, Kathlyn A.
Cebeci, Derya 2006 Hsiao, Benjamin
Chakrabarti, Asokkumar 1975 Hirota, Noboru N.
Chan, Ka Tak 2004 Raleigh, Daniel P.
Chang, Charles 2004 Hsiao, Benjamin
Chang, Clara 1974 Fowler, Frank
Chaterpaul, Stephen J. 2006  
Chaudhuri, Dipankar 1986 Lauterbur, Paul
Chen, Ce 2014  
Chen, Guan-Ting 2009  
Chen, Jianhao 1996 Sieburth, Scott
Chen, Jin 2006  
Chen, Li-Heng 1979 Bonner, Francis
Chen, Lin 2004  
Chen, Qi 2006 Drueckhammer, Dale
Chen, Sarah 1971 Fowler, Frank
Chen, Shu Yan 2004  
Chen, Shuyi 2006  
Chen, Wen 2011 Ojima, Iwao
Chen, Xiaoyu 1998 Sampson, Nicole
Chen, Ying-Jen 2013 Ojima, Iwao
Chen, Yuan 2014  
Cheng, Ken 1977 Helquist, Paul
Cheng, Xin 2013 Drueckhammer, Dale
Cheng, Zhigang 1998 Chu, Benjamin
Cheung, Chi 1996 Iden, Charles
Choi, Sun Ku 2009  
Chong, Chae-Koo Dan 2002 Ojima, Iwao
Chou, Paigee 2004 Sampson, Nicole
Chow, Christopher Yee Ping 2008  
Chow, Steven K. 2008 Lauher, Joseph W.
Chowdhury, Farhana Afrin 2001 Raleigh, Daniel P.
Christiansen, Matthew 2008 Boon, Elizabeth
Chun, Young 2005  
Clinton, Darrin Wayne 2006  
Conway, John 1989 Ojima, Iwao
Coppa, David 1994 le Noble, William
Cruz, Sharon 2000 Hsiao, Benjamin
Cui, Li 2006  
D'Ambrosio, Ralph 1982 Prestwich, Glenn
Dai, Miao 2000 Tonge, Peter
Dang, Rong 2013  
Das, Manisha 2010 Ojima, Iwao
Dejean, Francois 1999 Millar, Michelle
Dervisoglu, Riza 2010  
Desai, Priya 2006  
Di Fazio, Lindsay Ann 2010  
Dias, Reginald 1974 Lloyd, D. A.
Dick, Andrew Daniel 2012 Parker, Kathlyn A.
Dillon, Patrick 1972 Alexander, John
Ding, Duanchen 2014  
Do, Thy 1998 Tonge, Peter
Downs, Priscilla 1985 Allen, C.
Dresco, Pierre-Antoine 1997 Chu, Benjamin
Driscoll Jr., Miles E. 2001 Raleigh, Daniel P.
Edwards, Carol 1972  
Elluru, Mahati 2011 Chu, Benjamin/ Hsiao, Benjamin
Engstrom, John 1980 Prestwich, Glenn
Eren, Gizem 2014  
Fan, Zhaobo 2012 Fowler, Frank/ Lauher, Joseph W.
Fang, James 1996 Prestwich, Glenn
Fang, Yue 2003 Mayr, Andreas
Fernando, Marian Shashika 2008 Carrico, Isaac
Figueroa, John 1998 Sieburth, Scott
Fischer, Peter 1988 Burrows, Cynthia
Flaig, Bruce 1975 Springer, Charles
Flipse, William 1979 Bonner, Francis
Fontana, Sabine 1994 Goldfarb, Theodore
Foster, Brian Thomas 2003 Tonge, Peter
Freeman, Douglas 1973 Porter, Richard
Frummer, Henry 1975 Springer, Charles
Fujimoto, Yukiji Karen 2009  
Gajda, Ramona Franciska 2004 Tonge, Peter
Gao, Jin 2009  
Gao, Kunxiu 1999 Goroff, Nancy S.
Gao, Steven Qizhi 2012 Drueckhammer, Dale
Gao, Tong 1992 Chu, Benjamin
Ghang, Yoo-Jin 2008 Sampson, Nicole
Ghosh, Madhushree 1995 Rokita, Steven
Ghosh, Mila 1985 Wishnia, Arnold
Goldberg, Anna 2012  
Goldgraben, Kerri 2004 Simmerling, Carlos
Gonzalez, Kary 1996 Raleigh, Daniel P.
Gorgani, Farzan Mirza 2011 Boon, Elizabeth
Greenberg, Keith 1995 Rokita, Steven
Grunseich, Amanda Marie 2002 Koch, Stephen
Gu, Zhengyuan 2013  
Guan, Si Hui 2012 Chu, Benjamin
Gumaer, Joanne 1995 Burrows, Cynthia
Guo, Yuanqing 2007  
Guzzo, Frieda 1985 Bell, Thomas
Halder, Karabi 2014  
Hamel, Roger 1971  
Han, Chunmin 2011  
Han, Shifeng 2010 Chu, Benjamin/ Hsiao, Benjamin
Hancewicz, Jonathan Michael 2013 Parker, Kathlyn A.
Hanke, James 1996 Chu, Benjamin
Har, Denis 1988 Bednar, Rodney
Harte, William 1985 Bell, Thomas
Havrilla, George 1976 Goldfarb, Theodore
Hayakawa, Takehiko 1969 le Noble, William
He, Huan 2000 Drueckhammer, Dale
He, Linghao 2014  
Hili, J. Craig 2006  
Ho, Nan-hui 1988 le Noble, William
Hoang, Tram H 2002 Fowler, Frank/ Lauher, Joseph W.
Hofmann, Gunter 1972 Stiefel, Edward
Hofstein, Hilary 1998 Tonge, Peter
Hossain, Musharraf 1978 Hanson, David
Hsin, Dai-Rei 1972 Springer, Charles
Hsu, Angela Lee 1971 Kerber, Robert
Hsu, King-Jui 1980 Haim, Albert
Hsu, Y-P 1973 Johnson, Philip
Hu, Guangnan 2012 Oatis, Susan
Hu, Haibo 2000 Chu, Benjamin
Hua, Xiao 2010  
Hua, Zihao 2003  
Huang, Jingyu 2013 Drueckhammer, Dale
Huang, Jui-Tsen 1994 Anderson, Scott
Huang, Zhen 2013 London, Irwin
Hunter, Edward 1975 Schwartz, S. E.
Hutton, Richard 1970 Lauterbur, Paul
Ilacas II, Perigrine Casel 2002 Drueckhammer, Dale
Isaacman, Steven 2003 Drueckhammer, Dale
James, Dexter 2000 Ojima, Iwao
Jayanta, Pat 1991 Ishida, Takanobu
Jayashri, Krishnamur 1983 Herley, Patrick
Jean-Jacques Toublan, Farah 2000 Millar, Michelle
Jeyarajah, Elias 1985 Springer, Charles
Jiang, Chunhui 1999 Ojima, Iwao
Jiang, Menglan 2014  
Jin, Xiaoqian 2012  
Joardar, Saikat 1987 Hameed, Sultan (Mech. Eng.)
Joh, Ju H. 2004 Sampson, Nicole
Jones, Cheryl 1996 le Noble, William
Jones, Edward 1971 (Jul) Alexander, John
Jong, Cordelia 1969 Jesaitis
Joshi, Maria 1999 Sieburth, Scott
Joshi, Pramod 1993 Sieburth, Scott
Julmis, Keinia 2006  
Kahen, Robert 1978 Johnson, Francis
Kahn, Michael G.C. 2003  
Kar, Nam Fung 2006 Drueckhammer, Dale
Katz, Richard 1996 Strongin, Daniel
Kaufman, Barry 1972 Lauterbur, Paul
Kaur, Tejinder 2002 Tonge, Peter
Kaushal, Alka 1984 Bates
Kelly, Sharon 1978 Altman, L.
Keuling, Dominique Marie 2011  
Keum, Jong Kahk 2004  
Khoo, Andy Chong Kit 2011 Schärer, Orlando
Kim, Gunwoo 2010  
Kliman, Iris 1985 Fowler, Frank
Knappenberger, Eric 1996 Sieburth, Scott
Kolb, Nicolai 2010  
Kosowicz, John Glenn 2012 Boon, Elizabeth
Krantz, Roselynn 1988 Fowler, Frank/ Johnson, Francis/ Lauher, Joseph W.
Krebs, Leonard 1991 Ishida, Takanobu
Kroczynski, Robert 1994 Strongin, Daniel
Kuan, Dora 1991 Sieburth, Scott
Kwan, Lawrence 1975 Hirota, Noboru N.
Labadie, Christian 1989 Springer, Charles
Lau, Bernard 1988 Rokita, Steven
Lau, Jacqueline 1994 le Noble, William
Laureni, Sonia 1978 Johnson, Francis
Lazo, Edwin Ottoniel 2014  
Le, Nam 2000 Fowler, Frank/ Lauher, Joseph W.
Lee, Connie 1983 Chu, Benjamin
Lee, Ji Sun 2009 Drueckhammer, Dale
Lee, Mizza 2006 Ramirez, Fausto
Lee, Shuyan 1974  
Li, Jiening 2006  
Li, Jr-Peng 1999  
Li, Lucy 2011 Ojima, Iwao
Li, Nan 2009  
Li, Tindy 2000 Sieburth, Scott
Li, Yang 2014  
Li, Yen 1975 Altman, L.
Li, Yuan 2006 Ojima, Iwao
Li, Zhong 2008  
Liang, Xiaoli 2011 Rudick, Jonathan
Limm, Charles 1982 Wu
Lin, Chen 2004  
Lin, I. L. (Elaine) 1972 Murov, Steven
Liu, Jing 2006  
Liu, Menglin 2013  
Liu, Michael 2000 Schindelin, Hermann
Liu, Sou-Mei 1971 (Sep) Kerber, Robert
Liu, Xianzhi 2013 Goroff, Nancy S.
Liu, Xiao 2014  
Liu, Yajun 2001 Fowler, Frank/ Lauher, Joseph W.
Liu, Yang 2000 Goroff, Nancy S.
Liu, Yang 2009  
Liu, Yi 2000 Drueckhammer, Dale
Liu, Yu 2012  
Lopez, Ana M. 2008  
Lu, Edward 2013 Chu, Benjamin/ Hsiao, Benjamin
Lucarelli, Irene 1983 Prestwich, Glenn
Ma, Jeffrey 2014  
Ma, Zhuping 1997 Ojima, Iwao
Machnik, David 1994 Ojima, Iwao
Mackay, Mary 1967 Boikess
Madsen-Duggan, Christina 1998 Sieburth, Scott
Maletta, Anthony 2000 Grey, Clare P.
Marsh, Melanie 1983 Lauterbur, Paul
Mc Gann, Bernadette Karen 2003  
McGraw, Kathy 1989 Olsen, Robert (Dept. of Med.)
Michaud Goriou, Evelyne 1995 Ojima, Iwao
Minick, Steven 1991 Ishida, Takanobu
Mo, Joonghwan 1992 Johnson, Francis
Mohanty, Dilip 1979 Johnson, Francis
Morrobel-Sosa, Anny 1980 Hanson, David
Moy, Jayson 1991 Koch, Stephen
Mu, Weilin 1995 Sieburth, Scott
Musiyarira, Tozvirambiri 1989 Chu, Benjamin
Nawani, Pranav 2004  
Nellis, David 1994 Koch, Stephen
Ng, Chi 1991 Prestwich, Glenn
Ng, Jason Kin Wai 2007 Millar, Michelle
Ngai, Chai Kit 2011 Grubbs, Robert
Nicolosi, Steven 1979 Bonner, Francis
Nie, Lizhou 2013 White, Michael
Nigro, Anthony Innocenzo 2005  
Nizami, Quddus Amin 2011 Parise, John
Nyreen, Thomas Edward 2012 Oatis, Susan
Odynocki, Kimberly 2007 Ojima, Iwao
Ojosipe, Shola 1975 le Noble, William
Oliveri, Christopher Gordon 2003  
Ondruska, Otto 1982 Hanson, David
Ouyang, Xi 2003 Fowler, Frank/ Lauher, Joseph W.
Ozer, Virginia 1972 Alexander, John
Pan, Chanjuan 2000 Grey, Clare P.
Pang, Christopher 2007 Hsiao, Benjamin
Parasram, Melvin 2011 Ojima, Iwao
Patel, Parul R. 2003  
Payne, Candace Hannah 2009  
Perez, Ronelito 1994 Burrows, Cynthia
Pesiri, Anthony John 2009  
Pflaum, Isaac James 2006  
Phanumas, Donna 1992 Koch, Stephen
Phife, David 1992 Fowler, Frank
Phillips, James 1978 Haim, Albert
Ponraj, Samuel 1993 Johnson, Francis
Poshni, Faiza 1997 Grey, Clare P.
Pracitto, Richard 2000 Ojima, Iwao
Pyluck, Amy 1997 Sampson, Nicole
Qian, Bin 2014  
Qian, Juan 2002 Fowler, Frank/ Lauher, Joseph W.
Qiu, Zhilei 1998 Sieburth, Scott
Rahman, Maisha Moumi 2014  
Rajaona, Daka 1978 le Noble, William
Raman, Neerja 1972 Lauterbur, Paul
Ramcharitar, Randy Keith 2009  
Raphaely, Daniel 2011  
Repper, Angus 1996 Grubbs, Robert
Richards, Sarah Jeanine 2007 Goroff, Nancy S.
Richter-Rusli, Angelika 1991 Burrows, Cynthia
Rockefeller, Harry 1975 Springer, Charles
Rogers, Marie 1974 Alexander, John
Rosina, Kenneth James 2010  
Routh, Jennifer 1998 Stell, George
Roy, Therese 1989 Burrows, Cynthia
Ruddy, Frank 1971 Alexander, John
Runde, Elden James 1971 Lauterbur, Paul
Saccomanno, Michael Richard 2014  
Sack, Christopher 1988 Prestwich, Glenn
Sakamoto, Sarah Michiko 2005 Grey, Clare P.
Salerno, Rosemarie 2009  
Salnikov, Stanislav A. 2010  
Salvatore, Ralph 1996 le Noble, William
Salvito, Daniel 1995 Goldfarb, Theodore
Sansaricq, Freda Charlotte 2009  
Sawicka, Katarzyna Magdalena 2005  
Schmidt, Donald 1974 Springer, Charles
Schoffers, Elke 1991 Ojima, Iwao
Scott, H. Lamont 1991 Ojima, Iwao
Selvaggio, Audra Michelle 2008 Goroff, Nancy S.
Shahidullah, Khurshida 2003 Johnson, Francis
Shea, Christopher 1971 Haim, Albert
Shen, Sean Xiaoqi 2013 Aubrecht, Katherine
Shepard, Pamela 1989 Koch, Stephen
Sher, Rosie 1989 le Noble, William
Shoshani, Ilana 1976 Johnson, Francis
Shue, Ho-Jane 1971 Fowler, Frank
Siegel, Brian 1996 Sieburth, Scott
Siegel, Fred 1976 Altman, L.
Silver, Jack 1989 le Noble, William
Silvestri, Kathryn 1990 Ojima, Iwao
Singh, Ajay 2000 Drueckhammer, Dale
Situ, Winnie 2011 Ojima, Iwao
Smolanoff, Jason 1995 Anderson, Scott
Somers, Joseph 1995 Sieburth, Scott
Soo Hoo, Yong 2006  
Soydaner, Rengin Gunseli 2004 Raleigh, Daniel P.
Spritzer, David Jacob 2010 Millar, Michelle
Stemmer, Craig 1979 Krantz
Stoner, Elizabeth 1972 Haim, Albert
Strelecki, Regina Lynn 2005  
Stronguiló-Leturia, María Laura 2004 Goroff, Nancy S.
Su, Jie 1997 Chu, Benjamin
Subramaniam, Chandra 1976 Chu, Benjamin
Sullivan, Todd John 2003  
Sun, Yi 2004  
Surico, Matthew 1992 Goldfarb, Theodore
Susanto, Christina 2010 Ojima, Iwao
Szabo, Kenneth 1972  
Szamosi, James 1981 Ramirez, Fausto
Tagat, Jayaram 1978 Helquist, Paul
Tan, Zhibo 2012  
Tang, Hui 2004 Sampson, Nicole
Tang, Jang Hsuen 1973 Jesaitis
Tazaki Kajitani, Aki 1995 Ojima, Iwao
Tena, Emmanuel 1992 Mayr, Andreas
Thakkar, Amit 2002 Drueckhammer, Dale
Tran, Tritin 2001  
Trione, Celine 1992 Fowler, Frank
Truong, Tan 1999  
Tsai, Jung-Chu 2011 Koch, Stephen
Tsao, C. 1971 Murov, Steven
Tynebor, Robert 2000 Ojima, Iwao
Uneberg, Gene 1980 Johnson, Philip
Ushijima, Toshiaki 1978 le Noble, William
Van Dyck, E. 1974 Stiefel, Edward
Venkataesan, Sundararajan 1973 Sarma
Vocanson, Fan Sandra Barbara 2002 Koch, Stephen
Volpe, Angelo 1996  
Wang, Beihan 2000 Ojima, Iwao
Wang, Changwei 2013  
Wang, Hao 2010  
Wang, Hong 1997 Ojima, Iwao
Wang, Pei 2008 Parker, Kathlyn A.
Wang, Pen 1993 Webster, Frank
Wang, Ti 2005 Fowler, Frank/ Lauher, Joseph W.
Wang, Xin 2014  
Wang, Xuehui 2002 Drueckhammer, Dale
Wang, Zhongyu 2005 Parker, Kathlyn A.
Wei, Mingwei 2013  
Wilhelm, Christopher 2006  
Witter, Kevin G. 2003 Fowler, Frank/ Lauher, Joseph W.
Wong, B. 1971 Hirota, Noboru N.
Wong, Bick-fun 1972 Hirota, Noboru N.
Wong, Hing 1991 Crull, George
Wong, Tin 1971 Hirota, Noboru N.
Woodbridge, Cynthia 1995 Hanson, David
Wu, Jun 2004 Hsiao, Benjamin
Wu, Xiaoning 2014  
Wu, Xinyuan 2002  
Xiao, Jun 1999 Fowler, Frank/ Lauher, Joseph W.
Xiao, Yi 2000 Grey, Clare P.
Xie, Ji 2001 Drueckhammer, Dale
Xie, Lina 2009  
Xie, Qiuzhe 2006  
Xu, Feng 1999 Isaacs, Hugh
Xu, Jiayi 2001 Sieburth, Scott
Yang, Jianhong (Jennifer) 1995 Rokita, Steven
Yang, Meng 2000 Fowler, Frank/ Lauher, Joseph W.
Yang, Yinhai 1987 Ojima, Iwao
Ye, Yuanzan 1998 Sieburth, Scott
Yoshioka, Masaki 1990 Johnson, Philip
Yu, Jiqun 1993 Chu, Benjamin
Yu, Meiki 2001 Hsiao, Benjamin
Yung, Lewis 2009 Hsiao, Benjamin
Zabinski, Roger 1995 Burrows, Cynthia
Zaman, Su'aad 2006 Koch, Stephen
Zhang, Fangning 1999 Sieburth, Scott
Zhang, Jingchun 2011  
Zhang, Pengyi 2000 Ojima, Iwao
Zhao, Xianrui 2008 Ojima, Iwao
Zhou, Hao 2012  
Zhou, Lina 2010  
Zhou, Rong 2010  
Zhou, Sheng 1999 Fowler, Frank/ Lauher, Joseph W.
Zhou, Xiaojie 2005 Drueckhammer, Dale
Zhou, Yu 2014  
Zhu, Man 1999 Sieburth, Scott
Zhu, Weiqun 1999 Stell, George
Zhu, Yunxu 2010 Grey, Clare P.
Zielinski, Patryk 2013 Boon, Elizabeth
am Ende, Christopher William 2008 Tonge, Peter
Login to Edit