Skip Navigation
Search

Leadership Committee:
Robert Kukta - Mechanical Engineering, Associate Dean (Chair)
Monica Bugallo - Electrical & Computer Engineering, Associate Dean
Molly Frame - Biomedical Engineering
Jim Glimm - Applied Mathematics & Statistics
Toshio Nakamura - Mechanical Engineering
R. Sekar - Computer Science
Jason Trelewicz - Materials Science and Chemical Engineering
Wei Yin - Biomedical Engineering
Wei Zhu - Applied Mathematics & Statistics
 


Diversity and Inclusion Commitee:
Monica Bugallo - Electrical & Computer Engineering, Associate Dean (co-chair)
Wei Yin - Biomedical Engineering (co-chair)
Aruna Balasubramanian - Computer Science
Molly Frame - Biomedical Engineering
Elizabeth Hewitt - Technology & Society
Shan Lin - Electrical & Computer Engineering
Tom MacCarthy - Applied Mathematics & Statistics
Sotirios Mamalis - Mechanical Engineering
Thomas Woodson - Technology & Society
Anil Yazici - Civil Engineering
Erez Zadok - Computer Science



Undergraduate Education Committee:
Molly Frame - Biomedical Engineering (co-chair)
Jim Glimm - Applied Mathematics & Statistics (co-chair)
Fu-Pen Chiang - Mechanical Engineering
Shan Lin - Electrical & Computer Engineering
Xinwei Mao - Civil Engineering
Kevin McDonnell - Computer Science
David Tonjes - Technology & Society
Jason Trelewicz - Materials Science and Chemical Engineering
Wei Yin - Biomedical Engineering
Wei Zhu - Applied Mathematics & Statistics
 


Graduate Education Committee:
Toshio Nakamura - Mechanical Engineering (co-chair)
Wei Zhu - Applied Mathematics & Statistics (co-chair)
Eric Brouzes - Biomedical Engineering
Fu-Pen Chiang - Mechanical Engineering
Kevin McDonnell - Computer Science
Alex Orlov - Materials Science and Chemical Engineering
R. Sekar - Computer Science
David Tonjes - Technology & Society
Xin Wang - Electrical & Computer Engineering
Anil Yazici - Civil Engineering
 


Research and Scholarship Committee:
Jason Trelewicz - Materials Science and Chemical Engineering (co-chair)
R. Sekar - Computer Science (co-chair)
Aruna Balasubramanian - Computer Science
Eric Brouzes - Biomedical Engineering
Jim Glimm - Applied Mathematics & Statistics
Elizabeth Hewitt - Technology & Society
Tom MacCarthy - Applied Mathematics & Statistics
Sotirios Mamalis - Mechanical Engineering
Xinwei Mao - Civil Engineering
Alex Orlov - Materials Science and Chemical Engineering
Xin Wang - Electrical & Computer Engineering
Erez Zadok - Computer Science