Faculty Honored at Annual Dinner

0
Faculty-Award-Dinner-15

Provost Dennis Assanis (far right) with a few of the night’s honorees and special guests. From left to right: SOM Dean Kenneth Kaushansky; Ken Dill, Distinguished Professor and Director, Laufer Center for Physical & Quantitative Biology; Gábor Balázsi, Associate Professor, Biomedical Engineering; and Clint Rubin, Distinguished Professor and Chair, Department of Biomedical Engineering.

Stony Brook University’s award-winning faculty were recently honored at the 22nd annual Faculty Achievement Dinner earlier in February. The dinner, hosted by the Office of the Provost, paid tribute to distinguished faculty who have received prestigious awards from July 1, 2013 through June 30, 2014. These awards recognize SBU’s world-renowned faculty for teaching, research and scholarly excellence.

Dennis N. Assanis, Provost and Senior Vice President for Academic Affairs and Vice President for Brookhaven Affairs, welcomed many of the 101 honorees to Lombardi’s on the Sound to highlight their accomplishments. In addition, two honorees — David Bynum, Distinguished Service Professor, Department of Biochemistry and Cell Biology, and Ken A. Dill, Distinguished Professor, Department of Physics and Astronomy and Department of Chemistry — shared details on the work that resulted in their awards.

Below are the faculty who were honored for their academic excellence this year:

Anatomical Sciences
Russell Mittermeier, Finalist, 2014 Indianapolis Prize

Anthropology
John Shea, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities

Patricia Wright, Winner, 2014 Indianapolis Prize; Distinguished Service Professor, SUNY

Applied Mathematics and Statistics
Bakhtavar Hagedorn, Outstanding Lecturer Award, Stony Brook University

Joseph S.B. Mitchell, Distinguished Professor, SUNY

Asian and Asian American Studies
William Chittick, Fellowship, John Simon Guggenheim Memorial Foundation, Outstanding Title in Religion for Divine Love

Biochemistry and Cell Biology
David Bynum, Distinguished Service Professor

Vitaly Citovsky, Distinguished Professor, SUNY

Susan Erster, Outstanding Lecturer, Stony Brook University

Nancy Hollingsworth, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching

Erwin London, Distinguished Professor, SUNY; Schroepher Medal for Steroid or Sterols Research, American Oil Chemists Society; Fellow, American Association for the Advancement of Science

Harvard Lyman, Chancellor’s Award for Faculty Service

Biomedical Informatics
Fusheng Wang, National Science Foundation CAREER Award

Biomedical Engineering
Mary Frame McMahon, President, Microcirculatory Society

Clinton Rubin, Fellow, American Association for the Advancement of Science

Lilianne Mujica-Parodi Strey, Chair, Global Study on Neuroimaging, NIH/NSF/DoD Task Force on Neuroimaging in the 21st Century

Biomedical Engineering/Laufer Center for Physical and Quantitative Biology
Gábor Balázsi, Scialog Fellow, Research Corporation for Science Advancement and the Gordon and Betty Moore Foundation

Cancer Center
Yusuf Hannun, Doctor of Humane Letters, American University of Beirut

Center for Science and Mathematics Education
Linda Padwa, Outstanding Lecturer, Stony Brook University

Chemistry
Benjamin Chu, Fellow, National Academy of Inventors

Nancy Goroff, Award for Creative Research & Applications of Iodine Chemistry, American Chemical Society

Benjamin Hsiao, Fellow, National Academy of Inventors

Stephen Koch, Fellow, American Chemical Society

Scott Laughlin, National Science Foundation EAGER Award for BRAIN Initiative Research

Susan Oatis, Outstanding Lecturer, Stony Brook University

Iwao Ojima, Award for Creative Work in Fluorine Chemistry, American Chemical Society

Fernando Raineri, Outstanding Lecturer, Stony Brook University

Esther Takeuchi, Fellow, National Academy of Inventors

C.N. Yang Institute/Physics
Alfred Goldhaber, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities

College of Business
Carl Allocca, Outstanding Lecturer, Stony Brook University

Richard Chan, William H. Newman Award, Academy of Management

Computer Science
Leman Akoglu, NSF Career Award 2014

Phillipa Gill, Early Career Award, National Science Foundation

Xianfeng (David) Gu, 2013 Morningside Gold Medal of Applied Mathematics, International Congress of Chinese Mathematicians

Arie Kaufman, NSF Collaborative Research Award

Michael Kifer, 20-Year Test of Time Award, Association for Logic Programming

Creative Writing and Literature
Jules Feiffer, Fellow, American Academy of Arts and Sciences

Cultural Analysis and Theory
Robert Harvey, Distinguished Professor, SUNY

Ecology and Evolution
Dianna Padilla, Fellow, American Association for the Advancement of Science

Emergency Medicine
Fred Schiavone, Chair-Elect of the Association of American Medical Colleges (AAMC) Group on Resident Affairs (GRA)

English
Rowan Ricardo Phillips, Whiting Writers’ Award, The Whiting Foundation; PEN/Joyce Osterweil Award for Poetry, PEN American Center

Benedict Robinson, Short-term Fellowship, Folger Shakespeare Library

European Languages, Literatures and Cultures
Peter Caravetta, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities

Luigi Fontanella, Camaiore Prize, Municipality of Camaiore (Lucca), Tuscany

Sophie Raynard, Edited Book Award (Honor Book), Children’s Literature Association

History
Alix Cooper, Senior Research Fellowship, European Research Council

Jared Farmer, Hiett Prize in the Humanities, The Dallas Institute of Humanities and Culture; John Brinckerhoff Jackson Book Prize, Foundation for Landscape Studies

Lawrence Frohman, Fulbright Award, German-American Fulbright Commission; Summer Research Fellowship, National Endowment for the Humanities

Christopher Sellers, Abel Wolman Award, American Public Works Association

Shobana Shankar, Multi-Country Research Fellowship, Council for American Overseas Research Centers

Kathleen Wilson, Stanton Avery Distinguished Fellowship, The Huntington Library, Art Collection and Botanical Gardens

Laufer Center for Physical and Quantitative Biology
Ken Dill, Fellow, American Academy of Arts and Sciences

Linguistics
Mark Aronoff, Fellowship, John Simon Guggenheim Memorial Foundation

Ellen Broselow, Fellow, Linguistic Society of America

Materials Science and Engineering
Pelagia-Irene Gouma, Richard M. Fulrath Award, The American Ceramic Society

Alexander Orlov, Kavli Fellow, National Academy of Sciences

Mathematics
James Simons, Fellow, National Academy of Sciences

Dennis Sullivan, Balzan Prize for Mathematics

Song Sun, Sloan Research Fellowship, Alfred P. Sloan Foundation

Mechanical Engineering
Qing (Cindy) Chang, National Science Foundation Early CAREER Award

Thomas Cubaud, National Science Foundation CAREER Award

William Worek, Edwin F. Church Medal, American Society of Mechanical Engineers

Lei Zuo, 2014 SAE Ralph R. Teetor Educational Award, SAE International; 2014 Best Award in Structures and Structural Dynamics, ASME

Molecular Genetics and Microbiology
James Bliska, Fellow, American Association for the Advancement of Science; Training Award, Molecular and Cell Biology of Infectious Diseases, National Institute of Allergy and Infectious Diseases

Patrick Hearing, Elected to Recombinant DNA Advisory Committee, National Institutes of Health

Eckard Wimmer, Loeffler-Frosch Medal, German Society of Virology

Music
Carol Wincenc, Lifetime Achievement Award, Society of Arts and Letters

Neurological Surgery/Cerebrovascular Center
Henry Woo, Fellow, American College of Surgeons

Oral Biology and Pathology
Israel Kleinberg, 2014 IADR (International Association for Dental Research) Distinguished Scientist Award in Research in Dental Caries

Pediatrics
Richard Fine, 2013 Lifetime Achievement Award, International Pediatric Transplant Association

Sharon Nachman, 2014 PI for INPAACT Network

Margaret Parker, Master of Critical Care Medicine, Society of Critical Care Medicine

Pharmacological Sciences
Arthur Grollman, Princess Takamatsu International Lecturer 2014, Princess Takamatsu Cancer Research Fund

Philosophy
Eva Kittay, Fellowship, John Simon Guggenheim Memorial Foundation; Fellowship, National Endowment for the Humanities

Physics and Astronomy
Chang Kee Jung, Chancellor’s Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities

Dmitri Kharzeev, Severo Ochoa Distinguished Visiting Professor, Universidad Autonoma de Madrid

Laszlo Mihaly, Fellow, American Association for the Advancement of Science

Vasili Semenov, IEEE Council on Superconductivity Award

Political Science
Leonie Huddy, Nevitt Sanford Award, International Society of Political Psychology

Preventive Medicine
Stephen Post, Elected Fellow, Royal Society of Medicine, London

Preventive Medicine/Program in Public Health
Jaymie Meliker, Chancellor’s Award for Excellence in Teaching

Preventive Medicine/Program in Public Health/English
Andrew Flescher, Professional and Scholarly Excellence (PROSE) Award in Theology and Religious Studies, American Association of Publishers

Psychiatry and Behavioral Sciences
Gabrielle Carlson, Elected Member of the Governing Council, American Academy of Child and Adolescent Psychiatry

Max Fink, Lifetime Achievement Award, International Society for ECT and Neurostimulation

Psychology
Matthew Lerner, Young Investigator Award, International Society for Autism Research

John Robinson, Chancellor’s Award for Faculty Service

Radiology/Emergency Medicine/Medicine
Michael Poon, Inaugural Charles A. Gargano Chair in Advanced Cardiovascular Imaging

School of Health Technology and Management
Brooke Ellison, Young Global Leader, World Economic Forum

School of Medicine
Kenneth Kaushansky, Distinguished Professor, SUNY

School of Marine and Atmospheric Sciences
Kurt Bretsch, Outstanding Lecturer, Stony Brook University

Demian Chapman, 2014 Pew Fellowship in Marine Conservation, The PEW Charitable Trusts

Daniel Knopf, Wiley Research Fellow, Pacific Northwest National Laboratory

Carl Safina, Finalist, 2014 Indianapolis Prize

Jie Yu, NSF Career Award

School of Nursing
Pat Bruckenthal, Fellow, American Academy of Nursing

Terri Cavaliere, Lifetime Achievement Award, National Association of Neonatal Nurses

Lori Escallier, Six Year Award, Robert Wood Johnson Foundation for the RWJ Scholars Program

Corrine Jurgens, Fellow, American Academy of Nursing

Simons Center for Geometry and Physics/Mathematics
Sir Simon Donaldson, Inaugural Breakthrough Prize in Mathematics, created by Yuri Milner and Mark Zuckerberg

Sociology
Michael Schwartz, Distinguished Teaching Professor, SUNY

Theatre Arts
Annie Baker, 2014 Pulitzer Prize in Drama

Mallory Catlett, Obie Award, The Village Voice

— By Shelley Catalano

Share.

About Author

Leave A Reply