Simons Fellows 2014


SIMONS FELLOW & RESEARCH SUPERVISOR / RESEARCH GROUP

Summer 2014

Simons Fellows at closing reception
Photo: courtesy of Daniel Goodrich, SB Media Relations




Christine An (Great Neck South HS, NY) - Dr. Roy Lacey (Chemistry)

Justin Barish (Kings Park HS, NY) - Dr. Arie Kaufman (Computer Science)

Rose Bender (Half Hollow Hills HS West, NY) - Dr. Yupo Ma (Pathology)

Aswin Bikkani (Westlake HS, OH) - Dr. Aaron Neiman (Biochemistry & Cell Biology)

Shannon Bohman (Sayville HS, NY) -  Dr. Michal Simon (Physics & Astronomy)

Anne Chen (Farmingdale HS, NY) -  Dr. Matthew Dawber (Physics & Astronomy)

Derek Dattero (East Islip HS, NY) - Dr. Wei Zhu (Applied Math & Statistics)

Helena Denbroeder (Lowell HS, CA) - Dr. Scott Laughlin (Chemistry)

Niyati Desai (Ward Melville HS, NY) - Dr. Xu Du (Physics & Astronomy) & Dr. Matthew Dawber (Physics and Astronomy)

Luke Farrell (Hauppauge HS, NY) - Dr. Lonnie Wollmouth (Neurobiology)

Harshil Garg (Bethpage HS, NY) - Dr. Tom MacCarthy (Applied Math & Statistics)

Jonathan Gill (The Waldorf School of Garden City, NY) - Dr. John Noé (Laser Teaching Ctr.)

Rachel Heymach (Sachem HS North, NY) - Dr. John Mak (SoMAS)

Yianshen (George) Hu (University HS, CA) - Dr. Lei Zuo (Mechanical Engineering)

Jennifer Hwang (Plainview-Old Bethpage John F. Kennedy HS, NY) - Dr. Jackie Collier (SoMAS)

Anahita Iyer (Central Bucks HS East, PA) - Dr. Berhane Ghebrehiwet (Medicine)

Adarsh Kadoor (American HS, CA) - Dr. Berhane Ghebrehiwet (Medicine)

Alexander Kelser (Summit HS, NJ) - Dr. John Noé (Laser Teaching Ctr.)

Rachel Kogan (Paul D. Schreiber HS, NY) - Dr. Marcia Simon (Dental School)

Sreejan Kumar (Poolesville HS, MD) - Dr. Lilianne Mujica-Parodi (Biomedical Engineering)

Sylvie Lee (Shady Side Academy, PA) - Drs. Clint Rubin & Ete Chan (Biomedical Engineering)

Ien Li (Jericho HS, NY) - Dr. Christine DeLorenzo (Psychiatry)

Sharon Li (Glenda Dawson HS, TX) - Dr. Christian Luhmann (Psychology)

Erick Lin (Dobyns-Bennett HS, TN) - Dr. Lilianne Mujica-Parodi (Biomedical Engineering) 

Zachary Marcone (Kings Park HS, NY) -  Dr. M. Rijssenbeek (Physics & Astronomy)

Scott Massa (Commack HS, NY) - Dr. David Talmage (Pharmacological Sciences) & Dr. Lorna Role (Neurobiology & Behavior)

Sean Nair (Montgomery Blair HS, MD) - Dr. Michael Frohman (Pharmacological Sciences)

Sapna Nath (Ward Melville HS, NY) - Dr. Marcia Simon (Dental School)

Samantha Novotny (Half Hollow Hills HS West, NY) - Dr. Sandeep Mallipattu (Medicine)

Andrea Ouyang (California HS, CA) - Dr. James Bliska (Molecular Genetics & Microbiology)

Jin Ho Park (Commack HS, NY) - Dr. David Thanassi (Molecular Genetics & Microbiology)

Saranesh Prembabu (Dougherty Valley HS, CA) - Dr. Matthew Dawber (Physics & Astronomy)

Brian Righter (Smithtown East HS, NY) - Dr. Ellen Li (Medicine)

Courtney Schwartz (The Wheatley School, NY) - Dr. Peter Tonge (Chemistry) 

Parth Shah (Mission Viejo HS, CA) - Dr. Lilianne Mujica-Parodi (Biomedical Engineering)  

Vaishnavi Shrivastava (Mission San Jose HS, CA) - Dr. Yi-xian Qin (Biomedical Engineering)

Ikaasa Suri (Horace Mann School, NY) - Dr. John Noé (Laser Teaching Ctr.)

Abhinav Talwar (Herricks HS, NY) - Dr. Iwao Ojima (Chemistry)

Karina Xie (Hunter College HS, NY) - Dr. Iwao Ojima (Chemistry)

Ji Whan (Kevin) Yoon (Oxford Academy, CA) - Dr. Benjamin Hsiao & Dr. Benjamin Chu & Dr. Hongyang Ma (Chemistry)

Glenn Yu (Hunter College HS, NY) -  Dr. Iwao Ojima (Chemistry)

Dorothy Yuan (Lynbrook HS, CA) - Drs. Clint Rubin & Ete Chan (Biomedical Engineering)

Natalia Zaliznyak (Earl L. Vandermeulen HS, NY) - Dr. Miguel Garcia-Diaz (Pharmacological Sciences)

Orien Zeng (Wayzata HS, MN) - Dr. J. Peter Gergen (Biochemistry & Cell Biology)

Leighton Zhao (Wayzata HS, MN) - Dr. Philip Allen (Physics & Astronomy)

For photos of the 2014 participants, click here

2014 Siemens Competition. Semifinalists include: Niyati Desai who worked with Drs. Xu Du and Matthew Dawber in Physics and Astronomy; Zachary Marcone who worked with Dr. Rijssenbeek in Physics and Astronomy;  Rachel Kogan and Sapna Nath who worked with Dr. Marcia Simon in Oral Biology; Sreejan Kumar and Parth Shah who worked with Dr. L. Mujica-Parodi in Biomedical Engineering; Vaishnavi Shrivastava who worked with Dr. Yixian Qin in Biomedical Engineering; Glenn Yu who worked with Dr. Iwao Ojima in Chemistry; and Dorothy Yuan who worked with Drs. Clinton Rubin and Ete Chan in Biomedical Engineering.

2015 Intel STS Competition. Semifinalists include: Aswin Bikkani who worked with Dr. Aaron Neiman in Biochemistry & Cell Biology; Ien Li who worked with Dr. Christine DeLorenzo in Psychiatry; Zachary Marcone who worked with Dr. Michael Rijssenbeek in Physics & Astronomy; Scott Massa who worked with Dr. David Talmage in Pharmacological Sciences & Dr. Lorna Role in Neurobiology; Saranesh Prembabu who worked with Dr. Matthew Dawber in Physics & Astronomy; Vaishnavi Shrivastava who worked with Dr. Yi-xian Qin in Biomedical Engineering; Kevin Yoon who worked with Drs. Benjamin Hsiao, Benjamin Chu and Hongyang Ma in Chemistry; and Glenn Yu who worked with Dr. Iwao Ojima in Chemistry. This year's Intel STS Finalists include: Ien Li, Scott Massa, and Saranesh Prembabu. On March 10, Saranesh Prembabu was presented with the Second Place Medal of Distinction for Innovation at the Intel STS award ceremony. See more >>.


News & Announcements

 


NEWS: Congratulations to our Intel semifinalists!  

fb

 


Dates of Program: 

June 29-Aug. 11, 2015

 

 

 

 

Simons Summer Research Fellowship,  Stony Brook University, Stony Brook, NY 11794-3357 - 631 632-7114

Login to Edit