2009 Simons Fellows

 

SIMONS FELLOW - RESEARCH SUPERVISOR / RESEARCH GROUP

Summer 2009

Simonsreception09Mario Albujar (Brentwood HS, Brentwood, NY)- Dr. Gerald Thomsen (Biochemistry & Cell Biology)
Dylan Assael (Syosset HS, Syosset, NY) - Dr. Stephen Baines (Ecology & Evolution)
Akua Boakye-Yiadom (Malverne HS, Malverne, NY) - Dr. J. Peter Gergen (Biochemistry & Cell Biology)
Jason Chaves (Kings Park HS, Kings Park, NY) -Dr. James Lattimer (Physics & Astronomy)
Shivrat Chhabra (Ardsley HS, Ardsley, NY) - Dr. Helmut Strey (Biomedical Engineering)
Stephanie Chiang (John L. Miller-Great Neck North HS, Great Neck, NY) - Dr. Josephine Aller (SoMAS)
Demitri Dedousis (Manhasset HS, Manhasset, NY) - Dr. Joshua Rest (Ecology & Evolution)
Valentine Esposito (Smithtown HS East, Smithtown, NY) -Dr. Sanford Simon (Pathology, Biochemistry & Cell Biology)
Jonathan Gillis (Manhasset HS, Manhasset, NY) - Dr. Stefan Judex (Biomedical Engineering)
Reena Glaser (Smithtown HS West, Smithtown, NY) - Dr. Marcia Simon (Dental School)
Nataliya Gorbachuk (Earl L. Vandermeulen HS, Port Jefferson, NY ) -Dr. Berhane Ghebrehiwet (Medicine)
Richard (Eddie) Grove (Paul D. Schreiber HS, Port Washington, NY) - Dr. Bassem Allam (SoMAS)
Jessica Hsu (Monta Vista HS, Cupertino, CA) - Dr. Balaji Sitharaman (Biomedical Engineering))
Pragya Kakani (Jericho Senior HS, Jericho, NY) - Dr. Joel Levine (Neurobiology)
Jenny Kang (Belmont HS, Belmont, MA) - Drs. Yixian Qin and Wei Lin (Biomedical Engineering)
Joshua Kantharia (Farmingdale HS, Farmingdale, NY) - Dr. Robert Haltiwanger (Biochemistry & Cell Biology)
Brian Kelly (Oceanside HS, Oceanside, NY) - Dr. Wolfgang Quitschke (Psychiatry)
Sahil Khetpal (Texas Academy of Math and Science, Denton, TX) -Dr. Iwao Ojima (Chemistry)
Erica Lai (Holmdel HS, Holmdel, NJ)- Dr. Marivi Fernandez-Serra (Physics & Astronomy)
James Lauria (Northport HS, Northport, NY) -Dr. Mary Kritzer (Neurobiology)
Nicole Lee (Roseville Area HS, Roseville, MN) -Dr. Lilianne Mujica-Parodi (Biomedical Engineering)
Joshua Lieber (Oyster Bay HS, Oyster Bay, NY) -Drs. John NoƩ and Harold Metcalf (LTC / Physics & Astronomy)
Naveen Murali (Staples HS, Westport, CT) -Dr. Miriam Rafailovich (Garcia Center/Materials Science)
Purumeh (Michelle) Nam (Choate Rosemary Hall, Wallingford, CT) -Dr. Robert Haltiwanger (Biochem. & Cell Biology)
Jessica Noviello (Smithtown HS West, Smithtown, NY) - Dr. David Krause (Anatomical Sciences)
Joshua Pfeffer (North Shore Hebrew Academy HS, Great Neck, NY) - Dr. Martin Rocek (Physics & Astronomy)
Brian Remlinger (Lincoln HS, Stockton, CA) - Dr. Helio Takai (Physics & Astronomy)
Charles Starr (Great Neck South, Great Neck, NY) -Dr. Nancy Hollingsworth (Biochemistry & Cell Biology)
Alexis Tchaconas (Commack HS, Commack, NY) - Dr. Lorna Role (Neurobiology) & Dr. David Talmage (Pharmacology)
Melissa Yan (Phillips Academy, Andover, MA) - Drs. Yixian Qin and Wei Lin (Biomedical Engineering)
Kevin Zhao (Ward Melville HS, E. Setauket, NY) - Dr. Carlos Simmerling (Chemistry)

For photos of the end-of-program symposium, click here.

2009-2010 INTEL STS semifinalists include: Dylan Assael who worked with Dr. Stephen Baines in Ecology & Evolution; Jason Chaves who worked with Dr. James Lattimer in Physics & Astronomy; Stephanie Chiang who worked with Dr. Josephine Aller in the School of Marine & Atmospheric Sciences; Reena Glaser who worked with Dr. Marcia Simon in the School of Dental Medicine; Pragya Kakani who worked with Dr. Joel Levine in Neurobiology; Jenny Kang who worked with Drs. Yi-xian Qin and Wei Lin in Biomedical Engineering; Brian Kelly who worked with Dr. Wolfgang Quitschke in Psychiatry; Sahil Khetpal who worked with Dr. Ojima in Chemistry; Erica Lai who worked with Dr. Marivi Fernandez-Serra in Physics & Astronomy; Joshua Pfeffer who worked with Dr. Martin Rocek in Physics & Astronomy; Charles Starr who worked with Dr. Nancy Hollingsworth in Biochemistry & Cell Biology; and Alexis Tchaconas who worked with Drs. Lorna Role , Neurobiology, & David Talmage in Pharmacology. On 1/27, it was announced that Joshua Pfeffer was named an Intel STS finalist! In the Intel International Science and Engineering Fair, Joshua Pfeffer was also a "Best of Category" winner in the field of Mathematical Sciences; and was one of three senior finalists awarded the Seaborg SIYSS award, which includes an all expense paid trip to attend the Stockholm International Youth Science Seminar during the Nobel Prize Ceremonies in December.

2009-2010 Siemens Competition semifinalists and/or regional finalists include: Reena Glaser who worked with Dr. Marcia Simon in the School of Dental Medicine; Jenny Kang who worked with Drs. Yi-xian Qin and Wei Lin in Biomedical Engineering; Sahil Khetpal who worked with Prof. Ojima in Chemistry; Erica Lai who worked with Dr. Marivi Fernandez-Serra in Physics & Astronomy; Naveen Murali who worked with Dr. Miriam Rafailovich in Materials Science & Engineering/Garcia Center; Joshua Pfeffer who worked with Dr. Martin Rocek in Physics & Astronomy; Charles Starr who worked with Dr. Nancy Hollingsworth in Biochemistry & Cell Biology; and Kevin Zhao who worked with Dr. Carlos Simmerling in Chemistry.

Sahil Khetpal who worked with Dr. Ojima in Chemistry was one of 10 national finalists for the AXA Achievement Scholarsihp ($25,000). Congratulations! (posted 3/3/10)


News & Announcements

 


NEWS: Congratulations to our Siemens semifinalists!  

fb

 


Dates of Program: 

June 29-Aug. 11, 2015

 

 

 

 

Simons Summer Research Fellowship,  Stony Brook University, Stony Brook, NY 11794-3357 - 631 632-7114