2006 Simons Fellows

SIMONS FELLOW- RESEARCH SUPERVISOR / RESEARCH GROUP

Summer 2006

Stephen Acquaro (Sachem HS East, NY) - Dr. Willian Van Nostrand (Medicine)
Zeynep Basaran (Smithtown HS West, NY) - Dr. Iwao Ojima (Chemistry)
Steven Benay (Smithtown HS West, NY) - Dr. Richard Clark (Biomedical Engineering)
Tristyn Bloom (Sachem HS North, NY) - Dr. Helmut Strey (Biomedical Engineering)
Stephanie Clemente (Half Hollow Hills HS East, NY) - Dr. Carlos Simmerling (Chemistry)
Oleksandr Dagayev(EL Vandermeulen HS, Port Jefferson, NY) - Dr. Carlos Simmerling (Chemistry)
Michael Ding (Glen Cove HS, NY) - Dr. Jonathan Sokolov (Garcia Center/Materials Science)
Crystalee Forbes (Uniondale HS, NY) - Dr. Miriam Rafailovich (Garcia Center/Materials Science)
Leah Haimson (WC Mepham HS, NY) - Dr. Emilia Entcheva (Biomeical Engineering)
Kristin Hall (Smithtown HS East, NY) - Dr. Miriam Rafailovich (Garcia Center/Materials Science)
Stephanie Hu (Ward Melville HS, NY) - Dr. Stanislaus Wong (Chemistry)
Karthik Kasaraneni (Choate Rosemary Hall, CT) -Dr. Carlos Simmerling (Chemistry)
Rebecca Kaufman (Croton-Harmon HS, NY) - Dr. Mary Kritzer (Neurobiology)
Brienne Kugler (Jericho HS, NY) - Dr. Miriam Rafailovich (Garcia Center/Materials Science)
Benjamin Leibowicz (Great Neck North HS, NY) - Dr. James Lattimer (Physics & Astronomy) 
Hillary Lin (Ward Melville HS, NY) - Dr. Turhan Canli (Psychology)
Trinh Nguyen (Copiague HS, NY) - Dr. Fayanne Thorngate (Pharmacological Sciences)
Ryan O'Neil (South Side HS, NY) - Dr. Marvin Geller (Marine Sciences Research Center)
Radha Parameswaran (Plainview Old Bethpage JFK, NY) - Dr. Massimo Pigliucci (Ecology & Evolution)
Nicolette Rodriguez (South Side HS, NY) - Dr. Arthur Aron (Psychology)
Vikram Singh (Syosset HS, NY) -Dr. Benjamin Chu and Dr. Benjamin Hsiao (Chemistry)
Jason Suapencgo (Half Hollow Hills HS West, NY) - Dr. Joseph Mitchell (Applied Mathematics & Statistics)
Nandini Venkateswaran (Herricks HS, NY) - Dr. Perena Gouma (Materials Science & Engineering)
Matthew Wahl (Northport HS, NY) - Drs. John Noé and Harold Metcalf (Laser Teaching Center / Physics & Astronomy)
Victor Wang (Great Neck South, NY) - Drs. John Noé and Harold Metcalf (Laser Teaching Center / Physics & Astronomy)
Debbie Yee (Great Neck North, NY) - Drs. Miriam Rafailovich & Jonathan Sokolov(Garcia Center/Materials Science) 
Linda Zhou (WC Mepham HS, NY) - Dr. Benjamin Chu and Dr. Benjamin Hsiao (Chemistry)



2006Simonsgroupphoto

2006-2007 NEWS
Intel semifinalists include: Zeynep Basaran who worked with Dr. Ojima (Chemistry); Michael Ding who worked with Dr. Sokolov (Materials Science); Crystalee Forbes, Kristin Hall and Debbie Yee who worked with Dr. Rafailovich (Materials Science); Rebecca Kaufman who worked with Dr. Kritzer (Neurobiology); Ben Leibowicz who worked with Dr. Lattimer (Physics & Astronomy); Hillary Lin who worked with Dr. Canli (Psychology); Nandini Venkateswaran who worked with Dr. Gouma (Materials Science); and Victor Wang who worked in the Laser Teaching Center with Drs. Noé and Metcalf (Physics & Astronomy). Rebecca Kaufman was also announced on January 31st, 2007 as an Intel finalist and on March 13th, 2007 at a black tie ceremony as 5th place winner, earning her a $25,000 scholarship!

2006-2007 Siemens Competition semifinalists include: Zeynep Basaran who worked with Dr. Ojima (Chemistry); Crystalee Forbees, Kristin Hall and Brisenne Kugler who worked with Dr. Rafailovich (Materials Science); and Karthik Kasaraneni who worked with Dr. Simmerling (Chemistry).Karthik and Brienne were also named Regional Finalists in the Competition.





News & Announcements

 


NEWS: Congratulations to our Intel STS semifinalists & finalists!  

fb

 


Dates of Program: 

June 30-Aug. 12, 2014

 

 

 

 

Simons Summer Research Fellowship,  Stony Brook University, Stony Brook, NY 11794-3357 - 631 632-7114

Login to Edit