2005 Simons Fellows

SIMONS STUDENT - RESEARCH SUPERVISOR / LAB

Summer 2005

Brian Albert (Solomon Schechter HS) - Dr. Gary Halada (Materials Science & Engineering)
Taylor Bernheim (Ramaz Upper School)- Dr. Miriam Rafailovich (Garcia Center/Materials Science)
Alan Chou (Great Neck South HS)- Dr. Tzvi Tzfira (Biochemistry & Cell Biology)
Michael Diodato (Centereach HS)- Dr. Dusa McDuff (Mathematics)
Patricia Eliasinski (Half Hollow Hills West HS) - Dr. Anne McElroy (Marine Sciences Research Center) 
Rachel Goldstein (Half Hollow Hills West HS) -Dr. Turhan Canli (Psychology)
Daniel Hefter (Davis Renov Stahler HS)- Dr. Miriam Rafailovich (Garcia Center/Materials Science)
Jordan Hoch (Solomon Schechter HS)- Dr. Erez Zadok (Computer Science)
David Holthausen (Syosset HS)- Dr. Jorge Benach (Molecular Genetics & Microbiology)
Andrew Hsiao (Phillips Academy, MA)-Dr. Dimitris Samaras (Computer Science)
Amol Jain (Herricks HS)- Drs. John Noé and Harold Metcalf (Laser Teaching Center / Physics & Astronomy)
Jonathan Kao (Ward Melville HS)- Dr. Daniel Attinger (Mechanical Engineering)
Zachary Katz (East Meadow HS)- Dr. Peter Gergen (Biochemistry & Cell Biology)
Catherine Kelso (Ward Melville HS0- Dr. Carlos Simmerling (Chemistry)
Connie Kim (Hunter College HS)- Dr. Benjamin Hsaio (Chemistry) 
Toby Klein (Stella K. Abraham HS)- Dr. Benjamin Chu (Chemistry)
Evan Lazer (Northport HS)- Dr. Yi-Xian Qin (Biomedical Engineering)
Crystal Lee (Hunter College HS) - Dr. Darcy Lonsdale & Dr. Robert Cerrato (Marine Sciences Research Center)
Gavin Lund (Comsewogue HS) - Dr. Petar Djuric (Electrical & Computer Engineering)
Joel Paulino (Dewitt Clinton HS)- Dr. Perena Gouma (Materials Science & Engineering)
Lauren Schilling (East Hampton HS)- Dr. James Lattimer (Physics & Astronomy)
Alex Thachara (Wheatley School) - Dr. Miriam Rafailovich (Garcia Center/Materials Science)
Matthew Whitrock (Kings Park HS)- Drs. John Noé and Harold Metcalf (Laser Teaching Center / Physics & Astronomy) 
Christine Yang (Commack HS)- Dr. Iwao Ojima (Chemistry)
Mary Yang (Jericho HS)- Dr. Stella Tsirka (Pharmacology)

LTCtour2005

2005 NEWS: 

2005-2006 Intel semifinalists include: Alan Chou who worked with Dr. Tzfira (Biochemistry); Rachel Goldstein who worked with Dr. Canli; Catherine Kelso who worked with Dr. Simmerling; Evan Lazer who worked with Dr. Qin; and Gavin Lund who worked with Dr. Djuric. 2005-2006 Siemens Westinghouse Competition semifinalists include: Alan Chou who worked with Dr. Tzfira (Biochemistry); Daniel Hefter who worked with Dr. Rafailovich (Materials Science); and Toby Klein who worked with both Dr. Chu (Chemistry) and Dr. Rafailovich (Materials Science). Congratulations all!

November 2006 - Jonathan Kao received the best student paper award from the ASME fluid division, at the IMECE 2006 Chicago Congress, for research work done as a high school student in the Simons Program under the mentorship of Dr. Daniel Attinger. Jonathan is now a freshman in Stanford. The work was also featured in the May 2006 edition of the New Scientist. Congratulations Jonathan!


News & Announcements

 


NEWS: Congratulations to our Intel STS semifinalists & finalists!  

fb

 


Dates of Program: 

June 30-Aug. 12, 2014

 

 

 

 

Simons Summer Research Fellowship,  Stony Brook University, Stony Brook, NY 11794-3357 - 631 632-7114