Office of the Provost

Faculty Selected for the Chancellor’s/President’s Award
for Excellence in Teaching

Last Name First Name Year Department
Alexander Stanley 1994 Children's Dentristry
Allentuch Harriet R. 1990 French and Italian
Angelo Peter Gregory 1998 Physical Education
Angress Werner 1975 History
Arkin Esther 2008 Applied Mathematics and Statistics
Barnhart Michael 1985 History
Barthel Diane 1989 Sociology
Berr Samuel 1974 Germanic and Slavic Languages
Bethin Christina Y. 1983 Germanic and Slavic Languages
Bouey Ora 1980 Nursing
Brink Peter 1993 Physiology and Biophysics
Bynum David 1988 Microbiology
Carlson Albert 1983 Neurobiology and Behavior
Carroll T. Owen 1974 W. Averell Harriman College
Chandran Latha 2005 Pediatrics
Charnon-Deutsch Lou 1990 Hispanic Languages
Cleland Hugh G. 1979 History
Cole Stephen 1992 Sociology
Collins William F. 1997 Neurobiology and Behavior
Czerwinski Edward 1974 Germanic and Slavic Languages
Dawes William 1974 Economics
De la Campa Roman 1998 Hispanic Languages
DeSimone M. Elayne 2002 School of Nursing
Dudock Bernard 1974 Biochemistry
Dumas Mary Anne 1996 School of Nursing
Elling Barbara 1973 Germanic and Slavic Languages
Erk Frank 1982 Biochemistry
Farris Vera K. 1973 Pathology
Feldman Kenneth A. 1995 Sociology
Ferguson David L. 1992 Technology and Society
Ferguson Fred 1993 Children's Dentistry
Fowler Frank W. 1995 Chemistry
Frank Lenore 1993 Mathematics
Franklin Nancy 1995 Psychology
Frauenthal James 1978 Applied Mathematics and Statistics
Futuyma Douglas 1974 Ecology and Evolution
Garlick Jonathan 2002 Oral Biology and Pathology
Goldberg Homer 1973 English
Goldenberg Robert 1995 Comparative Studies
Goldfarb Theodore D. 1979 Chemistry
Goldstein Perry 1997 Music
Goode Erich 1997 Sociology
Goodman Norman 1976 Sociology
Grimm Patrick 1988 Philosophy
Haim Albert 1981 Chemistry
Halada Gary 2012 Materials Science and Engineering
Harvey Robert 1996 French and Italian
Hechtel George 1982 Ecology and Evolution
Hemmick Thomas 1996 Physics
Hu Shi Ming 1989 Social Sciences
Huffman Clifford 1993 English
Isvan Nilufer 1996 Sociology

Jungers

William 2007 Anatomical Sciences

Kandel

Marjorie 1996 Chemistry
Kane Phillip B. 1992 Pathology
Kao Imin 2011 Mechanical Engineering
Katz Eugene 1975 Biology
Kaufman Dorit 2002 Linguisitics
Kerber Robert 1986 Chemistry
Kerth Thomas 1992 Germanic and Slavic Languages
Kessner Carole 1998 Comparative Studies
Kirz Janos 1976 Physics
Koshansky Katherine 1989 Physical Education
Kuchner Joan 2003 SSI
Kumpel Paul G. 1990 Mathematics
Kuo Thomas 2001 Physics and Astronomy
Lacey Roy 1998 Chemistry
Lahav Gallya 2010 Political Science
Larson Richard 1998 Linguistics
Lauher Joseph W. 1990 Chemistry
Lehmann Craig 1986 Medical Technology
Leviton Jeffrey 1997 Ecology and Evolution
Levy Jonathan 1991 Theatre Arts
Liao Thomas T. 1993 Technology and Society
Lindquist W. Brent 2002 Applied Mathematics and Statistics
Long Patricia 2003 School of Nursing
Lyman Harvard 1991 Cellular and Developmental Biology
Mar Gary 1993 Philosophy
Metcalf Harold 1974 Physics
Mihaly Laszlo 2003 Physics and Astronomy
Miller Clyde Lee 1980 Philosophy
Miller Frederick 1990 Pathology
Mitchell Joseph S.B. 1996 Applied Mathematics and Statistics
Muether Herbert R. 1978 Physics
Myers Frank 2006 Political Science
Neumiller Thomas 1993 Theatre Arts
Newlin Paul 1985 English
Olster Stacy 1988 English
Petrey Sandy 2006 Comparative Studies
Pourmand Rahman 2008 Neurology
Rawlinson Mary 1994 Philosophy
Rhan Sardar Ali 1995 Urology
Rigg Elizabet 1975 French and Italian
Ripa Louis W. 1995 Jr. Children's Dentistry
Robinson John 2003 Psychology
Roos Patricia 1986 Sociology
Ruf Gregory 2011 Asian and Asian-American Studies
Sarma Raghupathy 1997 Biochemistry
Scarrow Howard 1987 Political Science
Schneider Robert 2002 Chemistry
Schwartz Michael 1975 Sociology
Short Kenneth 1985 Electrical Engineering
Shurpin Kathleen 1999 School of Nursing
Silverman Hugh 1977 Philosophy
Simon Gary A. 1979 Applied Mathematics and Statistics
Skiena Steven 2000 Computer Science
Sprinkler Michael 1999 Comparative Literature
Sprouse Gene 1999 Physics and Astronomy
Sterm Jack 1999 Anatomical Sciences
Sugarman Jane 1995 Music
Sullivan Amy Yopp 1999 Theatre Arts
Swerdloff Mark 1996 Oral and Maxillofacial Surgery
Tanur Judith Mark 1990 Sociology
Tatenhaus Joseph 1976 Political Science
Taylor William 1989 History
Thomson James 2000 Ecology and Evolution
Thorpe John 1973 Mathematics
Tucker Alan C. 1974 Applied Mathematics and Statistics
Tursi Joseph 1975 French and Italian
Vasvari Louise F. 1976 Hispanic Languages and Literature
Vaughan Olufemi 1997 Africana Studies
Vitkun Stephen 2007 Anesthesiology
Waldman H. Barry 2001 Dental Medicine/General Dentistry
Williams Peter C. 1978 Health Sciences and Philosophy
Winkler Peter 1977 Music
Zakok Erez 2008 Computer Science
Zimbardo Rose A. 1981 English
Zweig Mizhael 1991 Economics