Notable Awards

NOTABLE AND PRESTIGIOUS AWARDS

Presidential Awards

PRESIDENTIAL AWARDS

Academy Memberships

ACADEMY MEMBERSHIPS

Fellowships

FELLOWSHIPS

Distinguished Professorships

DISTINGUISHED PROFESSORSHIPS

Teaching Awards

TEACHING AWARDS

 

Chancellor's Awards

CHANCELLOR'S AWARDS

 

TEACHING AWARDS

 


 

RECENT TEACHING AWARDS (2014)

 Carl Allocca

Carl Allocca
Business

 Kurt Bretsch

Kurt Bretsch
SoMAS

 

Susan Erster
Biology

 

Bakhtavar Hagedorn
Applied Mathematics and Statistics

Outstanding Lecturer 2014 Outstanding Lecturer 2014 Outstanding Lecturer 2014 Outstanding Lecturer 2014

 Susan Oatis

Susan Oatis
Chemistry

 Linda Padwa

Linda Padwa
CESAME

 

 

Outstanding Lecturer 2014 Outstanding Lecturer 2014    

 


 

Faculty Selected for the Chancellor’s/President’s Award for Excellence in Teaching

Name Year Department
Terry M. Button 2013 Radiology
Patricia A. Dunn 2013 English
Ian Roxborough 2013 Sociology
Eduardo Mendieta 2013 Philosophy
Stanley Alexander 1994 Children's Dentristry
Harriet R. Allentuch 1990 French and Italian
Peter Gregory Angelo 1998 Physical Education
Werner Angress 1975 History
Esther Arkin 2008 Applied Mathematics and Statistics
Michael Barnhart 1985 History
Diane Barthel 1989 Sociology
Samuel Berr 1974 Germanic and Slavic Languages
Christina Y. Bethin 1983 Germanic and Slavic Languages
Ora Bouey 1980 Nursing
Peter Brink 1993 Physiology and Biophysics
David Bynum 1988 Microbiology
Albert Carlson 1983 Neurobiology and Behavior
T. Owen Carroll 1974 W. Averell Harriman College
Latha Chandran 2005 Pediatrics
Lou Charnon-Deutsch 1990 Hispanic Languages
Hugh G. Cleland 1979 History
Stephen Cole 1992 Sociology
William F. Collins 1997 Neurobiology and Behavior
Edward Czerwinski 1974 Germanic and Slavic Languages
William Dawes 1974 Economics
Roman De la Campa 1998 Hispanic Languages
M. Elayne DeSimone 2002 School of Nursing
Bernard Dudock 1974 Biochemistry
Mary Anne Dumas 1996 School of Nursing
Barbara Elling 1973 Germanic and Slavic Languages
Frank Erk 1982 Biochemistry
Vera K. Farris 1973 Pathology
Kenneth A. Feldman 1995 Sociology
David L. Ferguson 1992 Technology and Society
Fred Ferguson 1993 Children's Dentistry
Frank W. Fowler 1995 Chemistry
Lenore Frank 1993 Mathematics
Nancy Franklin 1995 Psychology
James Frauenthal 1978 Applied Mathematics and Statistics
Douglas Futuyma 1974 Ecology and Evolution
Jonathan Garlick 2002 Oral Biology and Pathology
Homer Goldberg 1973 English
Robert Goldenberg 1995 Comparative Studies
Theodore D. Goldfarb 1979 Chemistry
Perry Goldstein 1997 Music
Erich Goode 1997 Sociology
Norman Goodman 1976 Sociology
Patrick Grimm 1988 Philosophy
Albert Haim 1981 Chemistry
Gary Halada 2012 Materials Science and Engineering
Robert Harvey 1996 French and Italian
George Hechtel 1982 Ecology and Evolution
Thomas Hemmick 1996 Physics
Shi Ming Hu 1989 Social Sciences
Clifford Huffman 1993 English
Nilufer Isvan 1996 Sociology
William Jungers 2007 Anatomical Sciences
Marjorie Kandel 1996 Chemistry
Phillip B. Kane 1992 Pathology
Imin Kao 2011 Mechanical Engineering
Eugene Katz 1975 Biology
Dorit Kaufman 2002 Linguisitics
Robert Kerber 1986 Chemistry
Thomas Kerth 1992 Germanic and Slavic Languages
Carole Kessner 1998 Comparative Studies
Janos Kirz 1976 Physics
Katherine Koshansky 1989 Physical Education
Joan Kuchner 2003 SSI
Paul G. Kumpel 1990 Mathematics
Thomas Kuo 2001 Physics and Astronomy
Roy Lacey 1998 Chemistry
Gallya Lahav 2010 Political Science
Richard Larson 1998 Linguistics
Joseph W. Lauher 1990 Chemistry
Craig Lehmann 1986 Medical Technology
Jeffrey Leviton 1997 Ecology and Evolution
Jonathan Levy 1991 Theatre Arts
Thomas T. Liao 1993 Technology and Society
W. Brent Lindquist 2002 Applied Mathematics and Statistics
Patricia Long 2003 School of Nursing
Harvard Lyman 1991 Cellular and Developmental Biology
Gary Mar 1993 Philosophy
Harold Metcalf 1974 Physics
Laszlo Mihaly 2003 Physics and Astronomy
Clyde Lee Miller 1980 Philosophy
Frederick Miller 1990 Pathology
Joseph S.B. Mitchell 1996 Applied Mathematics and Statistics
Herbert R. Muether 1978 Physics
Frank Myers 2006 Political Science
Thomas Neumiller 1993 Theatre Arts
Paul Newlin 1985 English
Stacy Olster 1988 English
Sandy Petrey 2006 Comparative Studies
Rahman Pourmand 2008 Neurology
Mary Rawlinson 1994 Philosophy
Sardar Ali Rhan 1995 Urology
Elizabet Rigg 1975 French and Italian
Louis W. Ripa 1995 Jr. Children's Dentistry
John Robinson 2003 Psychology
Patricia Roos 1986 Sociology
Gregory Ruf 2011 Asian and Asian-American Studies
Raghupathy Sarma 1997 Biochemistry
Howard Scarrow 1987 Political Science
Robert Schneider 2002 Chemistry
Michael Schwartz 1975 Sociology
Kenneth Short 1985 Electrical Engineering
Kathleen Shurpin 1999 School of Nursing
Hugh Silverman 1977 Philosophy
Gary A. Simon 1979 Applied Mathematics and Statistics
Steven Skiena 2000 Computer Science
Michael Sprinkler 1999 Comparative Literature
Gene Sprouse 1999 Physics and Astronomy
Jack Sterm 1999 Anatomical Sciences
Jane Sugarman 1995 Music
Amy Yopp Sullivan 1999 Theatre Arts
Mark Swerdloff 1996 Oral and Maxillofacial Surgery
Judith Mark Tanur 1990 Sociology
Joseph Tatenhaus 1976 Political Science
William Taylor 1989 History
James Thomson 2000 Ecology and Evolution
John Thorpe 1973 Mathematics
Alan C. Tucker 1974 Applied Mathematics and Statistics
Joseph Tursi 1975 French and Italian
Louise F. Vasvari 1976 Hispanic Languages and Literature
Olufemi Vaughan 1997 Africana Studies
Stephen Vitkun 2007 Anesthesiology
H. Barry Waldman 2001 Dental Medicine/General Dentistry
Peter C. Williams 1978 Health Sciences and Philosophy
Peter Winkler 1977 Music
Erez Zakok 2008 Computer Science
Rose A. Zimbardo 1981 English
Michael Zweig 1991 Economics

 

back to top


 

OUTSTANDING LECTURERS

Name Year Department
Susan Erster 2014 Biology
Carl Allocca 2014 Business
Kurt Bretsch 2014 SoMAS
Bakhtavar Hagedorn 2014 Applied Mathematics and Statistics
Susan Oatis 2014 Chemistry
Linda Padwa 2014 CESAME
Catherine Marrone 2013 Sociology
Thomas Tousey 2013 Writing
Wilbur Farley 2013 Writing
Fernando O. Raineri 2013 Chemistry
Irene Marchegiani 2013 European Languages
Timothy Hyde 2013 Philosophy
Dongmei Zeng 2013 Asian & Asian American Studies
Jennifer Albanese 2012 Writing Program
Charles Backfish 2012 History
Dennis Clarke 2012 Writing Program
Cynthia Davidson 2012 Writing Program
Lilia Delfina Ruiz Debbe 2012 Hispanic Languages and Literature
Aaron Godfrey 2012 European Languages
Shoki Goodarzi 2012 Art
Sunita Mukhi 2012 Asian & Asian American Studies
Eriko Sato 2012 Asian & Asian American Studies
Bente Videbaek 2012 English
Marilyn Zucker 2012 Writing Program

 

back to top

Login to Edit