Assessment Coordinators


Name Program Category Department
Resit Akcakaya E&E PhD and Masters Programs College of Arts and Sciences Ecology and Evolution
Esther Arkin Undergraduate Program CEAS Applied Math and Statistics
Mark Aronoff Undergraduate Program College of Arts and Sciences Linguistics
Leo Bachmair Undergraduate Program CEAS Computer Science
Hugo Benitez-Silva PhD in Economics College of Arts and Sciences Economics
David Bernstein Undergraduate Program College of Arts and Sciences Anthropology
Joel Blau PhD Program Health Sciences Center School of Social Welfare
Robert Bloomer German College of Arts and Sciences European Languages, Literature and Culture
Henry Bokuniewicz All SoMAS
Susan Brennan Graduate Program College of Arts and Sciences Psychology
Sharon Brown MA/LS SPD
Denise Buhrau Assessment Coordinator (assisted Erica Robey) Colege of Business
Carla Caglioti All MFA Southampton
Eva Carceles-Poveda Master in Economics College of Arts and Sciences Economics
Peter Carravetta Italian-American, American Studies College of Arts and Sciences European Languages, Literature and Culture
Latha Chandran Dean-Undergraduate Medical Education School of Medicine Health Sciences Center
Vitaly Citovsky UG BIO Executive Committee College of Arts and Sciences Biochemistry and Cell Biology
Albert Cover Undergraduate Program College of Arts and Sciences Political Science
John Coverdale MS Human Resourses Management SPD
Liliana Davalos-Alvarez UG BIO Executive Committee College of Arts and Sciences Ecology and Evolution
Neta Dean BCB Masters Program College of Arts and Sciences Biochemistry and Cell Biology
William Dawes Undergraduate Program College of Arts and Sciences Economics
Abhay Deshpande Undergraduate Program College of Arts and Sciences Physics and Astronomy
Lisa Diedrich Undergraduate Programs College of Arts and Sciences Cultural Analysis & Theory
Stephanie Dinkins Undergraduate Minor - Media Art College of Arts and Sciences Art
Dale Drueckhammer Graduate Program College of Arts and Sciences Chemistry
Jose Elias-Ulloa Graduate Program College of Arts and Sciences Linguistics
Lori Escallier N/A School of Nursing Health Sciences Center
Stanley Feldman Masters in Political Science College of Arts and Sciences Political Science
David Ferguson AGC Educational Computing SPD
Jeanne Finch MSW Program Health Sciences Center Health Sciences Center School of Social Welfare
Daniela Flesler Undergraduate Programs College of Arts and Sciences Hispanic Languages and Literature
Charles Franco Italian College of Arts and Sciences European Languages, Literature and Culture
Barbara Frank Undergraduate Program: Studio Art/Art History College of Arts and Sciences Art
James Ganetis Undergraduate Program SHTM Respiratory Care
Rick Gatteau MA Higher Education Administration SPD
J. Peter Gergen Undergraduate Program College of Arts and Sciences Executive Committee
Dilip Gersappe Graduate Program CEAS Material Science
Aaron Godfrey Classics College of Arts and Sciences European Languages, Literature and Culture
Perry Goldstein Graduate Program College of Arts and Sciences Music
David Green Graduate Program CEAS Applied Math and Statistics
Raiford Guins Undergraduate Programs College of Arts and Sciences Cultural Analysis & Theory
Gary Halada Undergraduate Program CEAS Material Science
Victoria Hesford Undergraduate Programs College of Arts and Sciences Cultural Analysis & Theory
Kyle Hewson Post-Profession-Doctoral SHTM Physicial Therapy
Bernadette Holdener Biochemistry Major College of Arts and Sciences Biochemistry and td Biology
Vincent Iacono Predoctoral Programs School of Dental Medicine Dental Medicine
Carolyn Jankowski MAT SPD
Richard Johnson Doctoral Program SHTM Physical Therapy
Sarah Jourdain French College of Arts and Sciences European Languages, Literature and Culture
Ridha Kamoua Undergraduate Program CEAS Electrical and Computer Engineering
Robert Kelly Undergraduate and Graduate Programs CEAS Information Systems
Maurice Kernan Neurobiology Track of UG Bio College of Arts and Sciences Neurobiology and Behavior
Thomas Kerth Medieval College of Arts and Sciences European Languages, Literature and Culture
Peter Khost All College of Arts and Sciences Program in Writing and Rhetoric
Sam Kornhauser AGC Coaching SPD
Peter Kuemmel Graduate Program SHTM Physician Assistant Education
Robert Kukta Undergraduate Program CEAS Mechanical Engineering
Joe Lauher UG Services Courses College of Arts and Sciences Chemistry
Matthew Lebo PhD Program College of Arts and Sciences Political Science
Judy Lochhead Graduate Program College of Arts and Sciences Music
Erwin London BSB Graduate Program College of Arts and Sciences Biochemistry and Cellular Biology
Min-huei Lu Association of Academic Health Sciences and SUNY University Libraries Collections, Statistics and Reports
Irene Marchegiani Undergraduate and Graduate Programs College of Arts and Sciences European Languages, Literature and Culture
Catherine Marrone Undergraduate Program College of Arts and Sciences Sociology
Steve Marsh Graduate Program College of Arts and Sciences Theater Arts
Deborah Mayo Undergraduate Program College of Arts and Sciences Theater Arts
Mary McMahon Undergraduate Program CEAS Biomedical Engineering
Eduardo Mendieta N/A College of Arts and Sciences Philosophy
Aida Mezzanotte All Global Affairs
Wilbur Miller All College of Arts and Sciences History
Timothy P. Moran Graduate Programs College of Arts and Sciences Sociology
Nobi Nagasawa Graduate Program - Studio Art College of Arts and Sciences Art Department
Ross Nehm UG BIO Executive Committee College of Arts and Sciences Ecology and Evolution
Hanna Nekvasil All College of Arts and Sciences Geosciences
Andrew Nicholson Undergraduate Program College of Arts and Sciences Asian & Asian American Studies
David Paquette Post Doctoral Programs School of Dental Medicine Dental Medicine
Adrian Perez Melgosa N/A College of Arts and Sciences Hispanic Languages and Literature
Tony Phillips All College of Arts and Sciences Mathematics
Tony Phillips N/A College of Arts and Sciences Mathematics
Norm Prusslin Media Minor College of Arts and Sciences Theater Arts
Miriam Rafailovich Undergraduate Program CEAS Chemical Engineering
I.V. Ramakrishnan Graduate Program CEAS Computer Science
Sheldon Reaven Graduate Program CEAS Technology & Society
Erica Robey All COB
John Robinson Undergraduate Program College of Arts and Sciences Psychology
Eva Rodriquez Graduate Program SHTM Occupational Therapy
Gregory Ruf Undergraduate Programs College of Arts and Sciences Cultural Analysis & Theory
Peter Salins Masters in Public Policy College of Arts and Sciences Political Science
Prosper Sanou Undergraduate Minor College of Arts and Sciences European Languages, Literature and Culture
Prosper Sanou FLA College of Arts and Sciences European Languages, Literature and Culture
Anita Santasier Doctoral Program SHTM Physical Therapy
Susan Scheckel All College of Arts and Sciences English
Robert Scheidet AGC Edu Leadership & AGC School Distirict Leader SPD
Paul Schreiber Undergraduate Director School of Journalism n/a
Trevor Sears Undergraduate Program College of Arts and Sciences Chemistry
Marcia Simon Graduate Medicine School of Dental Medicine Dental Medicine
William Stanley Undergraduate Program SHTM Nuclear Medicine
Lemut Strey Graduate Program CEAS Biomedical Engineering
Larry Swanson MPS Environmental Management SPD
Rina Tannenbaum Graduate Program CEAS Chemical Engineering
Ted Teng Undergraduate Program CEAS Technology & Society
Lynn Timko-Swaim Post-Profession-Doctoral SHTM Physician Assistant Post Professional
Katheryn Twiss Doctoral Program College of Arts and Sciences Anthropology
Andrew Uroskie Graduate Program - Art History College of Arts and Sciences Art Department
Suzanne Velazquez Undergraduate Program Health Sciences Center School of Social Welfare
Jacobus Verbaarschot Graduate Programs College of Arts and Sciences Physics and Astronomy
Harold Walker Undergraduate and Graduate Programs CEAS Civil Engineering
Tracey Walters Undergraduate Program College of Arts and Sciences African Studies
Lin-Shu Wang Graduate Program CEAS Mechanical Engineering
Timothy Westphalen Russian, European College of Arts and Sciences European Languages, Literature and Culture
Joseph Whitton Undergraduate Program SHTM Radiation Therapy
Peter Winkler Undergraduate Program College of Arts and Sciences Music
Lonnie Wollmuth Program in Neuroscience College of Arts and Sciences Neurobiology and Behavior
Yuanyuan Yang Graduate Program CEAS Electrical and Computer Engineering
Amy Yopp Sullivan Graduate Program College of Arts and Sciences Dance
Debbie Zelizer BS Program SHTM Health Science