Ojima Group Alumni
Graduate Students | Postdoctoral Associates/Fellows | Visiting Scientists |
Undergraduate Students | High School Students |
Hyok Boong Kwon 1984-1988, Ph.D. 1988
Xiaogang Qiu 1984-1988, Ph.D. 1988
Stephan M. Brandstadter 1985-1989, Ph.D. 1989
Yinhai Yang 1985-1987, M.S. 1987
Nuria Clos 1987-1989, Ph.D. 1989
Fabian A. Jameison 1986-1990, Ph.D. 1990
Yazhong Pei 1986-1990, Ph.D. 1990
Zhaoda Zhang 1986-1989, Ph.D. 1990
Katherine Coulon 1986-1987 (Exchange student from Univ. Wurzburg, Germany)
John Conway 1987-1989, M.S. 1989
Cecilia Bastos 1987 Fall
Mangzhu Zhao 1987-1991, Ph.D. 1991
Kathryn Silvestri 1989-1990, M.S. 1990
Clare Amann 1989-1991, M.S. 1991
*Robert J. Donovan 1989-1993, Ph.D. 1993
William R. Shay 1989-1993, Ph.D. 1993
Elke Schoffers 1990-1991, M.S. 1991
H. Lamont Scott 1990-1991, M.S. 1991
*Young Hoon Park 1990-1994, Ph.D. 1994
Qingping Zeng 1991-1992
$§Chung-Ming Sun 1991-1995, Ph.D. 1995
§Maria Tzamarioudaki 1992-1996, Ph.D. 1996 (diseased 1998)
Edward Ng 1992-1996, Ph.D. 1996
#Scott D. Kuduk 1992-1996, Ph.D. 1996
Dora Fracchiolla Kass 1993-1997, Ph.D. 1997
Subrata Chakravarty 1993-1997, Ph.D. 1997
James McCullagh 1993-1998, Ph.D. 1998
David Machnik 1993-1994, M.S. 1994
&John Slater 1994-1997, Ph.D. 1997
Ephraim S. Vidal 1994-1998, Ph.D. 1998
Evelyne Michaud 1994-1995, M.S. 1995
Aki Tazaki 1994-1995, M.S. 1995
Gauri, Bhave 1995-1996, M.S. 1996
Donna M. Iula 1995-1998, Ph.D 1998
*¶Pierre-Yves Bounaud 1995-1998, Ph.D. 1998
#*Songnian Lin 1995-1999, Ph.D. 1999
Hong Wang 1995-1997, M.S. 1997
*¶Tao Wang 1995-1999, Ph.D. 1999
Zhuping Ma 1995-1997, M.S. 1997
Rufus M. Brey III 1996-1998, M.S. 1998
*¶ Seung Yub Lee 1996-2000, Ph.D. 2000
Minghui Wang 1996-1997 (transferred to Raleigh's lab.)
Chih-Yuan (Grace) Chuang 1997-2003, M.S. 2000; 2006-2007, Ph.D. 2003.
Cecilia Fumero Oderda 1997-2000, Ph.D. 2000
*¶ Christopher P. Borella 1997-2001, Ph.D. 2001
$#*Xudong (Deric) Geng 1998-2002, Ph.D. 2002
Chunhui Jiang 1998-1999, M.S. 1999
Pengyi Zhang 1998-2000, M.S. 2000
Go Sakata 1998 summer (Visiting student from The University of Tokyo)
David Gallagher 1999-2002 (entered The NY Down State Medical School)
Richard Pracitto 1999-2000, M.S. 2000
Beihan Wang 1999-2000, M.S. 2000
Yimin Zhu 1999 (transferred to Drueckhammer's lab.)
Robert Tynebore 1999-2000, M.S. 2000 (5 year BS/MS program)
Chuanxing Qu 1999-2001, M.S. 2001
Xinyuan Wu 1999-2003, Ph.D. 2003
¶Zihao Hua 2000-2004, Ph.D. 2004
†Raphael Geney 2000-2005, Ph.D. 2005
Kenji Hara 2000 fall (Visiting student from The University of Tokyo)
Antonella Pepe 2001-2005, Ph.D. 2005
Bruno Chapsal 2001-2005, Ph.D. 2005
Wen-Hua Chiou 2001-2005, Ph.D. 2005
Chae Koon (Dan) Chong 2001-2002, M.S. 2002 (5 year BS/MS program)
*¶Larisa Kuznetsova 2002-2005, Ph.D. 2005
†*Jin Chen 2002-2006, Ph.D. 2006
¶Qing Huang 2002-2006, Ph.D. 2006
*§Liang Sun 2003-2008, Ph.D. 2008
¶ Xianrui (Ray) Zhao 2003-2009 Ph.D. 2009
¶Shuyi Chen 2004-2008, Ph.D. 2008
Yuan Li 2004-2006, M.S. 2006; 2009-2011, Ph.D. 2011
¶Ce Shi 2004-2008, Ph.D. 2008
¶Manisha Das 2005-2010, Ph.D. 2010
Stephen Chaterpaul 2005-2010, Ph.D. 2010
$$¶ Joseph Kaloko 2006-2010, Ph.D. 2010
¶ Yu-Han (Gary) Teng 2006-2011, Ph.D. 2011
¶ Kunal Kumar 2006-2011, Ph.D. 2011
Kimberly Odynocki 2006-2007 (5-year BS/MS Program), M.S. 2007
†Ching-Ching Chua 2006, summer (Visiting Student from University of Glasgow, UK)
Edison Zuniga 2007-2012, Ph.D. 2012
Chi-Feng Lin 2007-2012, Ph.D. 2012
†Marek Figlus 2007, summer (Visiting Student from University of Glasgow, UK)
#William Berger 2008-2013, Ph.D. 2013
Guan-Ting Chen 2008-2009, M.S. 2009
¶Chih-Wei Chien 2008-2013, Ph.D. 2013
¶Joshua Seitz¶ 2009-2013, Ph.D. 2013
$$,¶Alexandra Athan 2009-2013, Ph.D. 2013
†Divya Awasthi 2009-2014, Ph.D. 2014
Christina Susanto 2009-2010, M.S. 2010 (5-year BS/MS Program)
Lucy Li 2009-2010, M.S. 2010
Tao Wang 2010-2015, Ph.D. 2015
Yang Zang 2010-2014, Ph.D. 2014
Bora Park 2010-2014, Ph.D. 2014
Wen Chen 2010-2011, M.S. 2011 (5-year BS/MS Program)
Winnie Situ 2010-2011, M.S. 2011 (5-year BS/MS Program)
Melvin Parasram 2010-2011, M.S. 2011 (5-year BS/MS Program)
†Stephen McQuaker 2010 summer (Visiting Student from University of Glasgow, UK)
Alejandra Castano 2010 fall (transferred to Shärer's lab.)
Akira Saito 2010 fall (Visiting Student from Hokkaido University, Japan)
¶Jacob Vineberg 2011-2014, Ph.D. 2014
Ying-Jen Chen 2012-2013, M.S. 2013
Krupa Harnahalli 2012-2016,Ph.D. 2016
Simon Tong 2012-2016,Ph.D. 2016 (Binghamton University, U.S.)
Changwei Wang 2012-2018 (M.S. 2013)
Longfei Wei 2012-2016,Ph.D. 2016
Edwin Lazo 2012-2014, M.S. 2014
Xin Wang 2013-2018 (M.S. 2014), Ph.D. 2018
Su Yan 2014-2018, Ph.D. 2018
Yao Zong 2014-2018, Ph.D. 2018
Yi Sun 2014-2019 (M.S. 2016), Ph.D. 2019
Katherine Maffucci 2014-2017 (5-year BS/MS Program)
Monaf Awwa 2016-2020, Ph.D. 2020
Jinwoo Kim 2016-2021, Ph.D. 2021
Adam Taouil 2018-2022
* Recipient of The Sigma Xi Award for Excellence in Research
$ Recipient of the President Award to Outstanding Doctoral Student
§ Recipient of the Lee Myers Award for Outstanding Doctoral Research
† Recipient of the Maria Tzamarioudaki Memorial Award for Outstanding Doctoral Research
# Recipient of the Outstanding Doctoral Student Award, Department of Chemistry
¶ Recipient of the Excellence in Doctoral Research Award, Department of Chemistry
&Recipient of the ACS Division of Organic Chemistry, Predoctoral Fellowship
$$ Recipient of the W. B. Turner Fellowship
†Recipient of the Francis Johnson Fellowship
Postdoctoral Associates/Fellows
Takehiko Yamato September 1983- August 1984
Suresh R. Patil May 1984- February 1985
Masami Okabe April 1985- April 1986
Anna Korda November 1988- August 1990
Ivan Habus November, 1988- July 1990
Bela Pete March 1989- March 1990
Patrizia Ingallina January 1989- Jun, 1990
Alexandra Graham-Ode July-October, 1990
Masakatsu Eguchi September 1990 - August 1993
Zhaoda Zhang October 1990 - August 1992
Thierry Brigaud October 1990- October 1991
Young-im Oh January-December 1991
Martine Zucco November 1991- October 1992
Qing Dong December 1991 - May 1994
Ella Nadler January 1992 - January, 1993
Chung-Ying Tsai September 1992 - July 1994
Olivier Duclos January 1993 - January 1994
Ivana Fenoglio March 1993 - April 1994
Bruno Simonot January 1994-January 1995
Robert J. Donovan October 1993 - August 1994
Rayomand Gimi April 1994 - August 1995
Zhaoyang Li August 1994 - July 1997
Craig Takeuchi October 1994 - August 1996
Olivier Breyne January 1995 - December 1995
Jiawang Zhu November 1995 - August 1997
Francette Delaloge December 1995 - December 1996
Chang-Lin Chuang August, 1996 - July, 1997
John W. Walsh October 1996 – August 1998
Maria Tzamarioudaki July 1997 – September 1998
Tadashi Inoue August 1997 – November 1998
An T. Vu August 1997 - November 1999
Subrata Chakravarty September 1997 - September 1999
Xin Wen June 1998 – May 1999
Michael L. Miller October 1998 – September 2000
Ephraim S. Vidal September 1998 – October 1999
Dominique Bonafoux February 1999 – July 2001
Songnian Lin August 1999 – February 2000
Dansu Li June 2000 – October 2002
Ioana M. Ungureanu August 2000 – November 2003
Andrew C. Moralee January 2001 – January 2002
Victor C. Vassar February 2001 – September 2003
Masaki Fujiwara August 2001 – March 2003
Hojae Choi September 2002 – February 2005
Yigong (George) Bu September 2002 – October 2002
Bibia Bennacer January 2003 – September 2004
Greta Varchi March 2003 – September 2004
Claude Commandeur January 2004 – September 2005
Stanislav Jaracz October 2004 – January 2007
Wen-Hua Chiou September 2005 – March 2006
Bruno V. Chapsal January – July 2006
Jin Chen January – July 2007
Qing Huang January – June 2008
Olivier Marec January 2010 – January 2011
Eduard Melief February 2011 – November 2012
Suqing Zheng March 2011 – June 2014
Anushree Kamath June 2011 – December 2012
Kunal Kumar August 2011 – present
Motohiro Takahashi September 2011 – August 2012
Wei Li March 2012 – May 2014
Akira Saito May 2012 – June 2013
Soumya R. Chowdhury February-December 2013
Yu-Han (Gary) Teng March 2013-February 2015
Chih-Wei Chien September 2013 – 2015
Siyeon Lee October 2014 – January 2016
Kongzhen Hu October 2015 – September 2016
Longfei Wei September 2016 – September 2016
Krupa Haranahalli September 2016 - September 2021
Xiaodong Ren September 2016 - 2017
Timothy Clement August-December 2021
Koji Kato 1986-1988, Ph.D. 1990 from Sophia University
Nobuko Shimizu 1985-1986
Takeo Komata 1988-1989
Orie Inoue August 1997 - November 1998
Masahiro Murakami July-August, 2000, Visiting Professor
Nobuhiro Mizutani August 1999 - August 2001
Ilaria Zanardi February 2003 – October 2004
Takushi Kaneko 2008 – present, Visiting Professor
Vadim Soloshonok 2010 – present, Visiting Professor
Juliet Hahn September 2010 – August 2011, Visiting Scientist
Hiroki Moriwaki October 2010 – September 2011, Visiting Scholar
Surinder K. Jassal 1984-1985 (SUNY at Stony Brook, Junior and Senior Research)
Glenn Sherman 1985-1986 (SUNY at Stony Brook, Junior Research)
Chiristine Hansen 1986-1987 (SUNY at Stony Brook, Senior Research)
Donald Dunphy 1986-1987 (SUNY at Stony Brook, Senior Research)
Robert J. Donovan 1986-1988 (SUNY at Stony Brook, Junior and Senior Thesis Research)
Robert Kearney 1988-1989 (SUNY at Stony Brook, Senior Thesis Research)
Athena Zuppa 1991 summer (Colgate University, REU-NSF)
Youngmi Ahn 1991 (SUNY at Stony Brook, Senior Research)
Omar Mneimne 1992-1993 (SUNY at Stony Brook, Senior Thesis Research)
Nadim Kayale 1992 summer (SUNY at Stony Brook, Junior Research)
*Didem Ozsirin 1993 summer (SUNY at Stony Brook, SURE-NIH)
Pratip Banerji 1993 summer (MIT, REU-NSF)
John Slater 1993 summer (SUNY at Stony Brook)
Andrew Lam 1994 (SUNY at Stony Brook, Senior Thesis Research)
Noureddin, Nazarpack-Kandlousy 1993-1994 (SUNY at Stony Brook, Senior Thesis Research)
*#$Leila Abrous 1994-1995 (SUNY at Stony Brook, Junior and Senior Thesis Research)
Robert Tynebor 1996-1997, 1999 (SUNY at Stony Brook, Undergraduate Research)
*$Ontario Lau 1996-1997 (SUNY at Stony Brook, Senior Thesis Research)
Simone Eppich 1997 summer [Santa Clara University, REU-NSF)
Raymond Lau 1998 summer [University of North Carolina, REU-NSF]
Vaibhav Moondra 1998 summer (SUNY at Stony Brook, Undergraduate Research)
Jignesh Patel 1998 summer (SUNY at Stony Brook, Undergraduate Research)
Ilona Polack 1998 fall [SUNY at Stony Brook, Senior Research]
Elizabeth Pollina 1998 fall [Dartmouth College, Junior Research]
David Maloney 1999 summer [University of Vermont, REU-NSF]
##Tram Hoang 1999 summer [SUNY at Stony Brook, Undergraduate Research)
Chae Koon (Dan) Chong 2000 summer (SUNY at Stony Brook, Undergraduate Research)
$$ ## *Mathew Sturm 2000 summer – May 2002 (SUNY at Stony Brook, Undergraduate Research)
##*##Andrew Sturm 2001 summer – May 2004(SUNY at Stony Brook, Undergraduate Research)
Audra Criscione 2002 summer [Providence College, -NIH]
Michael Zacharias 2002 summer [John Carroll Univ., REU-NSF]
Warren Hans 2002-2003 [SUNY at Stony Brook, Senior Thesis Research]
*Khurram Chaudhary 2002 fall– May 2005[SUNY at Stony Brook, Undergraduate Research]
Ki-Won Seo 2003 summer–May 2005[SUNY at Stony Brook, Undergraduate Research]
##*Douglas Sturm 2004 spring- May 2007 [SUNY at Stony Brook, Undergraduate Research]
Kathryn Pietsch 2004 summer [Concordia College, WI, REU-NSF]
Steven K. Chow 2004 summer-2005[SUNY at Stony Brook, Senior Thesis Research]
Ori Maller 2004 fall- May 2006 [SUNY at Stony Brook, Undergraduate Research]
Kimberly Odynocki 2004 fall- May 2006 [SUNY at Stony Brook, Undergraduate Research]
Erica Revin 2005 spring-2007 [SUNY at Stony Brook, Undergraduate Research]
Adam Wood 2005 summer [Hartwick College, NY, REU-NSF]
Jullie Anne Gemmill 2005 summer [New York Univ.]
**Rohit Repala 2006 summer – spring 2008 (Stony Brook University, Undergraduate Research)
Daniel Cohen 2006 summer [SUNY New Platz , NY, REU-NSF]
*James Han 2006 fall – May 2007 (Stony Brook University, Undergraduate Research)
Sunku Choi 2006 fall – May 2007 (Stony Brook University, Undergraduate Research)
Fumiko Azuma 2006 summer – fall (Stony Brook University, Undergraduate Research)
Benjamin Gowen 2007 summer [Centre College, KY, REU-NSF]
†*Robert Robinson 2007 summer – 2009 spring (Stony Brook University, Undergraduate Research,
Senior Thesis Research)
*Keita Morohashi 2007 summer – 2009 spring (Stony Brook University, Undergraduate Research; URECA fellowship 2008)
*Wen Chen 2007 summer – 2010 spring (Stony Brook University, Undergraduate Research, URECA fellowship 2008, 2009, Senior Thesis Research)
*Tolga Sevinc 2007 summer – 2010 spring (Stony Brook University, Undergraduate Research, Senior Research)
Kimlong Chan 2007 fall – 2008 spring (Stony Brook University, Undergraduate Research)
Shakil Ahmed 2008 spring – 2009 spring (Stony Brook University, Undergraduate Research, Senior Thesis Research)
Raymond Camilleri 2008 spring, fall (Stony Brook University, Undergraduate Research)
Allison Selbry 2008 spring – 2009 spring (Stony Brook University, Undergraduate Research)
*Samsad Pavel 2008 spring – 2010 spring (Stony Brook University, Undergraduate Research, Senior Thesis Research)
Ping Ping Lin 2008 summer – 2009 spring (Stony Brook University, Undergraduate Research,
Senior Thesis Research)
Adrian Schulte 2008 summer (Visiting Student from University of Muenster, Germany)
Lucy Li 2008 fall – 2009 spring (Stony Brook University, Senior Thesis Research)
Christina Susanto 2008 fall – 2009 spring (Stony Brook University, Senior Thesis Research)
Dilruba Khanam 2008 fall (Stony Brook University, Undergraduate Research)
Michael R. Waldrop 2009 spring – summer (Stony Brook University, Undergraduate Research)
Melvin Parasram 2009 fall – 2010 spring (Stony Brook University, Senior Thesis Research)
Winnie Situ 2009 fall – 2010 spring (Stony Brook University, Senior Thesis Research)
Preya Shah 2010 summer (Harvard Univ., Visiting Summer Research)
Cynthia Bollinger 2010 summer (West Virginia Univ. Howard Hughes Medical Institute National Scholar Program)
Kirolos Ibrahim*,§,§§ 2011 spring – 2013 spring (Stony Brook University, Undergraduate Research; Honor's College Senior Thesis Research)
Alicia Chionchio 2011 fall – 2012 spring (Stony Brook University, Honor's College Senior Thesis Research)
Dharam Gohil 2011 fall – 2012 spring (Stony Brook University, Senior Thesis Research)
Phillip Son 2011 fall – 2012 spring (Stony Brook University, Senior Thesis Research)
Adele Whaley* 2011 fall – 2012 spring (Stony Brook University, Senior Thesis Research)
Huimin Wu 2011 fall – 2012 spring (Stony Brook University, Senior Thesis Research)
David Yacoub 2011 fall (Stony Brook University, Senior Thesis Research)
Evan Herlihy 2012 summer – 2014 spring (Stony Brook University, Undergraduate Research; Senior Thesis Research)
Shabitri (Brinda) Dasgupta 2012 fall – 2013 spring (Stony Brook University, Undergraduate Research)
Shi Ho Kim 2012 fall – 2013 spring (Stony Brook University, Undergraduate Research)
Lian Liu 2012 fall – 2013 spring (Stony Brook University, Undergraduate Research)
Virghinya Ridwan 2012 fall – 2013 summer (Stony Brook University, Undergraduate Research)
Nikita Saha-Turner 2013 spring – present (Stony Brook University, Undergraduate Research)
Farhan Ahmad 2013 summer – present (Stony Brook University, Undergraduate Research)
Jonathan Khan 2013 summer – present (Stony Brook University, Undergraduate Research, Senior Thesis Research)
Rocco Morra 2013 summer (Dartmouth College, Visiting Summer Research)
Farhan Ahmad 2013 summer (Stony Brook University, Undergraduate Research)
Garima Yadav 2013 fall (Stony Brook University, Undergraduate Research)
Sonali Bahl 2013 fall, 2014 fall – 2018 spring (Stony Brook University, Undergraduate Research, Senior Thesis Research)
Katherine Mafucci 2014 spring – 2018 spring (Stony Brook University, Undergraduate Research, Senior Thesis Research)
Shenglan Chen 2014 spring – summer (International Exchange Student)
Tenging Lama 2014 spring – summer (Stony Brook University, Undergraduate Research)
Darren Trinidad 2014 fall (Stony Brook University, Undergraduate Research)
Christie Shea 2014 fall – 2018 spring (Stony Brook University, Undergraduate Research)
* Undergraduate Excellence Recognition Awardee ## Emerson Awardee, Lap Chan Fellowship recipient
# The American Institute of Chemists Awardee $$ Goldwater Fellowship recipient
$ Outstanding Senior Research Awardee ## Bristol-Myers Squibb Research Fellowship Awardee
** Beckman Scholar † Sujishi Awardee
§Provost's Award for Academic Excellence §§Chancellor's Award for Student Excellence
$$$ Chemistry Award for Outstanding Teaching by an Undergraduate
*** ACS Division of Organic Chemistry Undergraduate Award in Organic Chemistry
Pratip Banerji 1990-1992 (Ward Melville High School, Summers 1990-1992) (MIT)
Raymond Tong 1993 (Ward Melville High School, Semi-Finalist, Westinghouse Competition, 1994) (SUNY at Binghamton)
Elizabeth Pollina 1994-1995 (Ward Melville High School, Finalist, Westinghouse Competition, 1996] (Dartmouth College)
Catherine Liang 1996-1997 [Kings Park High School, Semi-Finalist, Westinghouse Competition, 1998] (Stanford University)
Limor Robinson 1997 [The Wheatley Heights School, Summer Research Institute, Stony Brook, 1997]
Punita Bhansali 1998-1999 [Half Hollow Hills High School, Summer Research Institute, 1998, Simons Fellow 1999; Semi-Finalist, Intel Competition, 1999] (MIT)
Kenneth Hung 1998-1999 [Kings Park High School, Simons Fellow 1999; Semi-Finalist, Intel Competition, 1999] (Harvard University)
Jessica Rutter 1999 [Plainview-Old Bethpage High School, Summer Research Institute, Stony Brook, 1999; Semi-Finalist, Intel Competition, 1999]
Jason Beiger 2000-2001 [Kings Park High School, 2000, Simons Fellow 2001; Semi-Finalist, Intel Competition, 2001] (University of Pennsylvania)
Christina Huang 2001 [Commack High School, Simons Fellow, 2001; Semi-Finalist, Intel Competition, 2001] (Harvard University)
Mandeep Virdi 2001-2002 [Plainview-Old Bethpage High School, Summer 2001, Simons Fellow 2002; Semi-Finalist, Intel Competition, 2002] (MIT)
Kerry Lanigan 2002 [Kings Park High School, Simons Fellow 2002; Semi-Finalist, Intel Competition, 2002] (Notre Dame)
Vikas Gupta 2002 [Centereach High School, Summer 2002] (SUNY at Binghamton)
Sarah Fink 2003 [Commack High School, Simons Fellow 2003; Semi-Finalist, Intel Competition, 2003] (Williams)
Lindasy Fourman 2003 [Plainview-Old Bethpage High School, Simons Fellow, 2002; Semi-Finalist, Intel Competition, 2003] (Cornell University)
Erica Revin 2003 [Smithtown High School, Summer 2003; Semi-Finalist, Seimens-Westinghouse Competition, 2003] (Stony Brook University)
Rohit Repala 2003 [Centereach High School, Summer 2003] (Stony Brook University)
Mary Ellen Corr 2004 [Kings Park High School, Simons Fellow 2004] (Cornell University)
Tina Ho 2004 [Smithtown High School, Simons Fellow 2004; Semi-Finalist, Intel] (Yale)
Christopher Mascioli 2004 [Oceanside High School, Summer 2004] (Cooper Union College)
Nora Micheva 2004 [Ward Melville High School, Summer 2004, 2005; Semi-Finalist, Intel] (MIT)
Gabriela Jara 2005 [Kings Park High School, Summer 2005] (Columbia University)
Christine Yang 2005 [Commack High School, Simons Fellow 2005]
Zeynep Basaran 2006 [Smithtown High School, Summer 2006; Semi-Finalist, Intel 2006] (Cornell University)
Kenneth Winter 2006 [Ward Melville High School, Summer 2006; Regional Finalist, Siemens Team Competition] (Tufts University)
Christopher Winter 2006 [Ward Melville High School, Summer 2006; Regional Finalist, Siemens Team Competition] (Tufts University)
Alicia Chionchio 2007 [Smithtown High School, Summer 2007; Semi-Finalist, Seimens Competition] (Stony Brook University)
Robert Hackett 2007 [Sanford H. Calhoun High School, Simons Fellow, Summer 2007; Semi-Finalist, Intel] (Cornell University)
Amanda Marinoff 2007 [Plainview-Old Bethpage JFK High School, Summer 2007; Grand Prize Winner, Siemens Team Competition] (Dartmouth College)
Janelle Schlossberger 2007 [Plainview-Old Bethpage JFK High School, Simons Fellow, Summer 2007; Grand Prize Winner, Siemens Team Competition] (Harvard University)
Rei-I Chin 2008 [Walter Johnson High School, Rockville, MD, Simons Fellow, Summer 2008;Intel Semi-Finalist; Intel International Science & Engineering Fair (IISEF) Finalist] (Washington University)
Samantha McKenna 2008 [Plainview-Old Bethpage JFK High School, Summer 2008; Semi-Finalist, Siemens Team Competition; Long Island Science & Engineering Fair (LISEF) First Place Grand Award; Intel International Science & Engineering Fair (IISEF) Finalist] (Cornell University)
Shalini Pammal 2008 [Plainview-Old Bethpage JFK High School, Simons Fellow, Summer 2008; Semi-Finalist, Siemens; Long Island Science & Engineering Fair (LISEF) First Place Grand Award; Intel International Science & Engineering Fair (IISEF) Finalist; Long Island Junior Science & Humanities Symposium Finalist & 4th Prize] (Harvard University)
Preya Shah 2008 [Ward Melville High School, Summer 2008; Regional Finalist, Siemens; Finalist & 8th Prize winner, Intel; Long Island Science & Engineering Fair (LISEF); Intel International Science & Engineering Fair (IISEF) Finalist] (Harvard University)
Sahil Ketpal 2009 [Texas Academy of Math and Science; Regional Finalist, Siemens; Semi-Finalist, Intel] (University of Pennsylvania)
Alyssa Reimer 2009 [Plainview-Old Bethpage JFK High School, Summer 2009; Semi-Finalist, Intel] (MIT)
Jenny Wu 2010 [Sanford H. Calhoun High School, Summer 2010; Semi-Finalist, Siemens and Intel] (Yale University)
Neil Pathak 2010 [Herricks High School, Summer 2010; Semi-Finalist, Intel; Winner Intel; Long Island Science & Engineering Fair (LISEF); 2nd Grand Prize, 2011Intel International Science & Engineering Fair (IISEF)] (Yale University)
Nevin Daniel 2010 [Ward Melville High School, Summer 2010; 2nd Grand Prize, Siemens Science Competition] (MIT)
Sarah Chapin 2011 [Herricks High School, Summer 2011] Semi-Finalist, Siemens and Intel Science Competitions, IISEF Finalist 2012 (Harvard University)
Rocco Morra 2011 [Ward Melville High School, Summer 2011] Semi-Finalist, Intel Science Competition 2012 (Dartmouth University)
Garima Yadav 2011 [Sachem High School North, Summer 2011] Semi-Finalist, Intel Science Competition 2012 (Stony Brook University)
Rajkumar Pammal 2012 [Ward Melville High School, Summer 2012] Semi-Finalist, Siemens Science Competition 2012 (Harvard University)
Raghav Tripathi 2012 [Westview High School, Portland, Oregon, Summer 2012] 6th Prize, Siemens Science Competition 2012; Semi-Finalist, Intel Science Competition 2013. (Case Western Reserve University)
Sachit Singal 2013 [Herricks High School, Summer 2013, Semi-Finalist, Intel Science Competition 2013, (Brown University/Warren Alpert Medical School)
Kent Ueno 2013 [Port Jefferson High School, Summer 2013] Semi-Finalist, Intel Science Competition 2013, LISEF Semi-Finalist (Dartmouth College)
Anika Gupta 2013 [The Harker School, San Jose, CA, Summer 2013] Semi-Finalist, Intel Science Competition 2013 (MIT)
Abhinav Talwar 2014 [Herricks High School, Summer 2014]
Karina Xie 2014 [Hunter College High School, Summer 2014] (Yale University)
Glenn Yu 2014 [Hunter College High School, Summer 2014] Semi-Finalist, Siemens Science Competition 2014; Semi-Finalist, Intel Science Competition 2015 (Stanford University)
Krista Chen 2015 [The Wheatley School, Summer 2015] Semi-Finalist, Intel Science Competition 2016 (Yale University)
Sarah Lee 2015 [Syosset High School, Summer 2015] Regional Finalist, Siemens Science Competition 2015 (Yale University)
Anna Vynrub 2015 [Plainview-Old Bethpage JFK High School, Summer 2015] (Harvard University)
Albey Joseph 2016 [W Tresper Clarke High School, Summer 2016] Semi-Finalist, Siemens Competition 2016 (MIT)
Ryan Wu 2016 [Manhasset High School, Summer 2016] (Stanford University)
Jessica Li 2017 [Pingry High School in Basking Ridge, Summer 2017] Semi-Finalist, Siemens Competition 2017)
Brendon Choy 2017 [Hunter College High School, Summer 2017] Semi-Finalist, Siemens Competition 2017; Semi-Finalist, Regeneron Competition 2018; National Finalist, National Junior Science and Humanities Symposium 2018 (Columbia University)
Kiana Ziadkhanpour 2017 [Plainview-Old Bethpage JFK High School, Summer 2017] Semi-Finalist, Siemens Competition 2017; Regional Finalist, National Junior Science and Humanities Symposium 2018 (Harvard University)
David He 2017 [Ward Melville High School, Summer 2017] (MIT)
Anjali Chakradhar 2018 [High Technology High School, Lincroft, NJ, Summer 2018] (Harvard University)
Erta Kurti 2018 [Hunter College Hight School, NY, Summer 2018] (Harvard University)
Rachel Li 2018 [Spackenkill High School, Poughkeepsie, NY, Summer 2018] (Harvard University)
Ryan Bose-Roy 2019 [Hunter College Hight School, NY, Summer 2019]
Samantha Chen 2019 [Hunter College Hight School, NY, Summer 2019]
Cassandra Tong Ye 2019 [Half Hollow Hills High School, NY, Summer 2019]
Lucy (Zou) Zhao 2019 [East Brunswick High School, NJ, Summer 2019] Semi-Finalist, Regeneron Science Competition 2020
Derek Chien 2020 [Davidson Academy of Nevada, Summer 2020] Semi-Finalist, Regeneron Science Competition 2021
Saaim Khan 2020 [Cranbrook Kingswood Upper School, MI, Summer 2020]
Brian Lee 2020 [Plainview-Old Bethpage-JFK High School, Summer 2020]
Kyle Pinzon 2020 [Herricks High School, Summer 2020]
Nouraldeen Ibrahim 2021 [Staten Island Technical High School, NY, Summer 2021]
Vanessa Lin 2021 [Stuyvesant High School, NY, Summer 2021]
Aryansh Shrivastava 2021 [Washington High School, Fremont, CA, Summer 2021]
Amrith Yedlarajaiah 2021 [Biotechnology High School, Freehold, NJ. Summer 2021]