Summit Schedule - Friday, March 16, 2012

Program of the Day

REMINDER: The Summit is by INVITATION ONLY.

8:30 - 9:45 am Registration Main Lobby
Enjoy coffee, view various art installations, meet and greet participants.
9:30 am Wind and Unwind, Cover and Uncover Theatre Lobby
Marcia Widenor
10 - 10:30 am General Session:  Welcome and Greeting Wang Theatre
Tonjanita Johnson, Chief Deputy to the President, Stony Brook University; Michelle  Isabelle Stark, Director of Film and Cultural Affairs, Suffolk County;  Dean Nancy Squires, College of Arts and Sciences                   

Introduction to the Festival  Wang Theatre
Amy Yopp Sullivan, Executive Director
10:45 am - 12:15 pm Collaborative Presentations:

Body of Knowledge • Zodiac Lobby
Noah Riskin (facilitator), Mia Keinanen and Cynthia Stevens

Moving Toward Whole Health: Mind, Body and Spirit • Wang Theater
Shuling Wu (facilitator,) Jingduan Yang, M., Julie Ludwick, Elisa Cotroneo and Tysan Lerner

Cartwheels and the Art of Moving: Physical Therapy, Feldenkrais, Somatic, Dance Perspectives • Chapel
Sue Ann Sisto (facilitator), Agnes McConlogue, Bill DeTurk, Lisa Marie Johnson, Carol A. Montgomery, Bonnie McGlynn DeLuc and Corinne Cappelletti

The Bodyʼs Experience: Making and Performing Music • Lecture Hall 2
Richard Ashley (facilitator), Andy Warshaw, Maguette Camara and Luz Rivas

Tending to our Lives Through Movement • Room 104
John Chanik (facilitator), Raquel Cavalcanti, Doug Boltson, Julianna Hane and Anne Burnidge

Motion is the Engine of Creative Thinking, Acting and Being • Room 301
Phyllis Lamhut (facilitator), Robert Small, Natasha Simon, Lynn Levine Rico, Peter Kyle and Marcia Wardell Kelly

12:30 - 1:15 pm LunchSkylight Lobby
Viewing of Installations, Tag Clouds, Site-Specific Performances
12:45 pm The Framers: Moving the Altered States of Sound Skylight Lobby
Artists: Corinne Cappelletti, Laura Bartzak, Hilary Melcher Chapman, Richard Garet
1:30 - 2:30 pm General Session: Global Citizens in a Moving World • Wang Theater
Joan D. Frosch (Lecture and Facilitator), Tetsuro Fukuhara, Rajyashree Ramesh and Jose Otavio Pompeu e Silva
2:30 pm Exhibition of Ballroom Dance Theatre Lobby
Sue de Lanerolle, MD and Andrew Phillips
2:45 - 4:15 pm Collaborative Presentations:

The Healing Power of the Moving Body • Chapel
Rachel Balaban (facilitator), Wenyi Wang, MD, Zhiyuan Wang, Raphael Xavier, Will Holloway and Louie Russo

Nerves, Fascia and CSF: Somatic and NeuroMotor Approaches in Medicine • Room 301  
Martha Eddy (facilitator), Susan Miliani, Ronald Lavine, and Sue de Lanerolle, MD

Cripple Poetics: Performance/Encounter/Engagement • Room 104
Petra Kuppers (facilitator), Pamela Block, Devva Kasnitz

Expanding Creativity: Mind, Material and Motion • 
Room 102
Nancy Koprak (facilitator), Timothy Harling, Marta Simoes Peres, Jo Frederiksen and Selma Trevino

Movement as an Agent of Change • Lecture Hall 2  
Maxine Sheets Johnstone: “Animation: Embodied Minds or Mindful Bodies?”
Stephen Post: “Dance, Mysticism and the Loss of Self”
Karen Kohn Bradley: “Shift Happens: A Geo-somatic Journey of a Human Body, Moving”

Conscious Learning and the Unconscious Mind • 
Room 101  
Anastasi Siotas (Facilitator), Yuji Oka and Stephanie Gottlob,, William Trevino, Jean-Marie Martz, Joya Powell and Susan Klein

4:15 pm Dessert sponsored by ISMETA
4:30 - 5:30 pm Conclusions
Final Viewings/Discussions, Plans for Action, E-Blog, E-Journal
5:30 - 6:45 pm Dinner (on your own, two campus venues)
6:30 - 7 pm Viewing Projections • Theater
7 - 9 pm The Moving Body in Performance • Theater


Photography and recording of any kind is strictly prohibited.

The Festival of the Moving Body • Stony Brook University
Phone: 631.632.6320