Festival of the Moving Body: Schedule

Schedule for Workshops, Panels, Lectures, and Dance and Somatics Workshop
Saturday, March 17, 2012

*This schedule is subject to change. Please check the schedule before you attend the event for any last minute updates.

Lectures and Panels: Lecture Hall 1

10 am to 10:45 am Body of Knowledge: Physical Teaching, Learning and Intelligence for the 21st Century
Presenters: Noah Riskin, Mia Keinanen
11 am to 11:45 am Drummers as Movement Experts: Coordination, Control and Cognition in Musical Performance
Presenter: Richard Ashley
12 pm to 12:45 pm Health of Mind, Body and Spirit: Chinese Perspectives
Presenter: Jingduan Yang, MD
1 pm to 1:45 pm Nerves, Fascia, and CSF—Somatic and NeuroMotor Approaches in Medicine
Presenters: Martha Eddy, Ronald Lavine, D.C., Sue DeLanerolle, MD
2 pm to 2:45 pm Motion: The Engine of Creative Thinking, Acting and Being
Presenters: Phyllis Lamhut with Panel—Robert Small, Lynn Levine Rico, Natasha Simon, Peter Kyle, Marcia Wardell Kelly and Elizabeth Higgins
3 pm to 4 pm Wakefulness: Troubling the Past, Interrogating the Present and Imaging the Future
Presenter: Joan D. Frosch

Lectures and Panels: Lecture Hall 2

10 am to 10:45 am The Healing Power of the Moving Body: A Clinical Report
Presenters: Wenyi Wang, MD and Louie Russo
11 am to 11:45 am Cartwheels and the Art of Moving: Physical Therapy, Feldenkrais, Somatic Dance Perspectives
Presenters: Sue Ann Sisto, William DeTurk, Lisa Marie Johnson, Carol Montgomery, Bonnie McGlynn DeLuca and Corinne Cappelletti
12 pm to 12:45 pm Putting Movement Into Your Life: A Beyond Fitness Primer
Presenter: Maxine Sheets-Johnstone
1 pm to 1:45 pm Proto-Aesthetic: The Earliest Dance, and a Layer of Artistic Movement in Children
Presenter: Jo Fredericksen
2 pm to 2:45 pm Disability and Culture/Bodies of Difference I
Presenters: Petra Kuppers, Devva Kasnitz, Michael Dorn and Aimee Meredith Cox
3 pm to 4 pm Disability and Culture/Bodies of Difference II
Presenters: Heidi Latsky, Theresa Tiso, Park McArthur, Akemi Nishida and Pamela Block

Workshops: Chapel

10 am to 10:45 am Moving in Resonance with All Life: An Introduction to the Somatic Process of Continuum Movement
Presenter: Robin Becker
11 am to 11:45 am Spiral Praxis: Modern Flow Techniques for BodyMind
Presenters: Yuji Oka and Stephanie Gottlob
12 pm to 12:45 pm Moving Water: An Embodied Approach to Environmental Activism
Presenter: Cynthia Stevens
1 pm to 1:45 pm Klein Technique
Presenter: Susan Klein
2 pm to 2:45 pm

Skinner Releasing Technique: Connections to Eastern Philosophy
Presenter: Julie Ludwick

3 pm to 4 pm Healing Through Movement
Presenters: Nalini Prakash and Aarthi Muthkumaran
4:10 to 4:30 pm A Moving Farewell: Open to All Participants
Presenter: Martha Eddy

Workshops: Room 101

10 am to 10:45 am Perfect Your Posture with Kohnstammʼs Phenomenon: Theory and Practice
Presenter: Doug Bolston
11 am to 11:45 am From the Hip: Initiating Movement in Martial Arts
Presenter: William Trevino
12 pm to 12:45 pm The Art of Nise da Silveiraʼs Occupational Therapy
Presenter: Jose Otavio Pompeu e Silva
1 pm to 1:45 pm Body Mind Development: The Integrated Self
Presenter: Will Holloway
3 pm to 4 pm Dance and the Human Body: A Dialogue Between Science and Art
Presenter: Marta Simoes Peres

Workshops: Room 102

10 am to 10:45 am Connective Tissue and Movement: Using Bartenieff Fundamentals and Hands-On to Assess and Promote Movement in Our Fascia
Presenter: John Chanik
11 am to 11:45 am A Body of Inspiration
Presenter: Anne Burnidge
12 pm to 12:45 pm Pheonix: The Feldenkrais Method
Presenter: Anastasi Siotas
1 pm to 1:45 pm Coming Home to Wisdom Body
Presenter: Elisa Controneo
2 pm to 2:45 pm Body Chatter: What Does Your Body Want You to Know?
Presenter: Shuling Wu
3 pm to 4 pm Fusion Reaction
Presenters: Kyla Barkin and Aaron Selissen

Workshops: Room 104
10 am to 10:45 am The Future of Physical Therapy
Presenter: Carol A. Montgomery
11 am to 11:45 am The Dance of Psychotherapy: Moving Through the Magic Circle
Presenter: Nancy Koprak
12 pm to 12:45 pm How Neurodevelopmental Movement Patterns Shape Rhythmic Structures in Music
Presenter: Andy Warshaw
1 pm to 1:45 pm Dance for PD® (Parkinsonʼs Disease)/Mark Morris Dance Group
Presenter: Rachel Balaban
2 pm to 2:45 pm Composition and Creativity: Reactions to the Present Time
Presenter: Selma Trevino
3 pm to 4 pm Voice and Movement Workshop
Presenters: Janis Brenner and Luz Rivas

Workshops Room 301

10 am to 10:45 am Radical Departures: Movement and Experiential Practice
Presenter: Bonnie McGlynn DeLuca
11 am to 11:45 am Body of Thought: Dancing the Multi-Layered Nature of the Lived Experience
Presenter: Adesola Akinleye
12 pm to 12:45 pm Inside Out/Outside In: Discovering Freedom Through Movement
Presenter: Erin Dudley
1 pm to 1:45 pm Revolutionary Movement: Exploring the Evolution of Dance of the Orixas, and Their Presence in Modern Afoxe, Brazil
Presenter: Joya Powell
2 pm to 2:45 pm A Way of Thinking: The Alexander Technique
Presenter: Riquel Cavalcanti
3 pm to 4:30 pm Butoh — Dance Space Project
Presenter: Tetsuro Fukuhara

 Photography and recording of any kind is strictly prohibited.

Upcoming Festival 2014 at Stony Brook University

October 16 and 17, 2014 

 

Stay Tuned for the list of Sponsors 

Interested in joining the Proud Sponsors? We would welcome your Support!

 

Contact:

Amy.Yopp.Sullivan@stonybrook.edu

 



The Festival of the Moving Body • Stony Brook University
Phone: 631.632.3005